Suhi kašalj je česta neugodnost koja može posebno ometati san i svakodnevne aktivnosti. Radi se o refleksnom odgovoru organizma kojim dišni sistem pokušava ukloniti iritacije iz pluća i grla.
Uzroci suhog kašlja mogu biti različiti – od suhog i zagađenog zraka, alergija, astme, pa do pušenja. Također, ovaj kašalj može biti izazvan virusnim i bakterijskim infekcijama, gripom ili hripavcem. Dišni sistem šalje signal mozgu o iritaciji, a mozak zatim aktivira mišiće trbuha da potaknu kašalj, čime se pokušava izbaciti izvor smetnje.
Međutim, često dolazi do začaranog kruga gdje stalno kašljanje dovodi do iscrpljenosti i bolova u plućima. Kako bismo ublažili simptome suhog kašlja, mogu se koristiti prirodni lijekovi, piše portal Živim.
Pet prirodnih načina za ublažavanje suhog kašlja
1. Med
Med je često prvi izbor kod suhog kašlja zbog svojih prirodnih umirujućih svojstava. Bagremov med, blag i ugodan okusa, posebno je djelotvoran kod respiratornih problema. Pomiješajte kašiku meda s toplom vodom ili čajem kako biste smirili iritaciju grla.
2. Čaj od đumbira
Đumbir ima protuupalna svojstva i pomaže u izbacivanju toksina iz tijela. Također je djelotvoran kod upornog suhog kašlja. Za pripremu, ogulite komad đumbira, dodajte ga u kipuću vodu i ostavite desetak minuta. Po želji, dodajte med.
3. Slana voda
Grgljanje slanom vodom jednostavna je i učinkovita metoda za smirivanje grla i kašlja. Pomiješajte čajnu kašičicu soli u toploj vodi i grgljajte nekoliko puta dnevno.
4. Inhalacija
Udisanje pare pomaže u vlaženju dišnih puteva i olakšava kašalj. U posudu s prokuhanom vodom dodajte kap eteričnog ulja peperminta ili biljnog čaja poput kamilice, pokrijte glavu ručnikom i udišite paru. Alternativno, možete koristiti inhalator s fiziološkom otopinom.
5. Hidracija
Pijte dovoljno tečnosti, naročito vode i biljnih čajeva, kako biste održali grlo vlažnim i smanjili kašalj. Hidratacija je posebno važna tokom zimskih mjeseci.
Šta učiniti kad prirodni lijekovi ne pomažu?
Ako su simptomi kašlja uporni, možete probati sirup od lovora, koji se lako priprema kod kuće. Prokuhajte 2,5 dl vode s šest listova lovora, kuhajte 6-10 minuta, a zatim uklonite listove. Dodajte šest kašika smeđeg šećera ili meda i sok od limuna, pa miješajte dok se šećer ne otopi. Sirup spremite u staklenu bočicu i držite u frižideru.
Važno je napomenuti da trudnice i dojilje trebaju izbjegavati sirup od lovora zbog nedostatka istraživanja o njegovom učinku na majku i dijete. Kod težih oblika kašlja ili bronhitisa, može pomoći i oblog od lovorovih listova.