Teže se podnosi nakon 30. godine: Ovo su načini koji mogu pomoći da ublažite mamurluk

Faktori koji mogu učiniti da je mamurluk češći ili teži za podnijeti najčešće su konzumacija alkohola na prazan želudac, korištenje nekih lijekova ili nikotina zajedno s alkoholom, nedovoljno sna, konzumacija alkoholnih pića tamnije boje jer često takva pića sadrže veliku količinu kongenera, hemikalije koje dodaju boju i okus alkoholu
metode ublazavanje mamurluk
(Vrijeme je jedini siguran lijek za mamurluk – Foto: Ilustracija)

Opće je pravilo – ako popijete puno alkohola, velika je vjerovatnoća da ćete idući dan biti mamurni. Mamurluk će biti onoliko jak koliko ste veliku količinu alkohola unijeli u organizam, ali na jačinu mamurluka može utjecati i opće zdravstveno stanje prije konzumacije alkohola.

Glavni uzrok mamurluka je alkohol koji je sam po sebi diuretik, zbog čega ćete tokom konzumacije alkohola često ići u toalet. Gubitkom tekućine dolazi do dehidracije, a tada se javljaju simptomi kao što su glavobolja, žeđ, vrtoglavica i suhoća usta.

Osim toga, alkohol može smanjiti nivo šećera u krvi, što će rezultirati osjećajem slabosti i nedostatkom snage. Simptomi mamurluka su obično u punoj snazi iduće jutro, pisao je Krenizdravo

Bitno je napomenuti da se mamurluk nakon 30. godine života znatno teže podnosi. Stručnjaci smatraju kako se jednostavno radi o toksinima koji su se s godinama nakupili u organizmu, zbog čega je potrebno i više vremena da se alkohol apsorbira iz organizma. Ako je vaša jetra zdrava, jednog pića ćete se riješiti u roku sat vremena.

Neki stručnjaci tvrde da svako ko popije dva alkoholna pića svake večeri već ima masnu jetru zbog čega dolazi do usporene apsorpcije. Enzim koji je u našem organizmu zaslužan za razgradnju etanola naziva se alkohol dehidrogenaza (ADH).

Faktori koji mogu učiniti da je mamurluk češći ili teži za podnijeti najčešće su konzumacija alkohola na prazan želudac, korištenje nekih lijekova ili nikotina zajedno s alkoholom, nedovoljno sna, konzumacija alkoholnih pića tamnije boje jer često takva pića sadrže veliku količinu kongenera, hemikalije koje dodaju boju i okus alkoholu.

Pića s visokim sadržajem kongenera su burbon, tekila, rakija, pivo tamne boje i pivo s visokim sadržajem alkohola, crno vino.

Kako se liječi mamurluk?

Vrijeme je jedini siguran lijek za mamurluk. U međuvremenu, evo nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste se osjećali bolje.

Pijte puno vode ili voćnih sokova kako biste spriječili dehidraciju. Oduprite se iskušenju da mamurluk liječite s još više alkohola, to će samo učiniti da se osjećate još gore.

Konzumirajte blagu hranu kao što su dvopek i keksi, oni mogu povećati nivo šećera u krvi i smiriti želudac.

Uzmite nešto protiv bolova kako biste ublažili glavobolju.

Dovoljno se naspavajte.

Kim pomaže u smirivanju želuca. Banana vraća snagu prilikom osjećaja slabosti i mučnine. Ako osjećate mučninu, pojedite malo bistre supe kojoj možete dodati malo riže. Cimet je također učinkovit u ublažavanju mučnine.

Nemojte konzumirati kafu.

Jedan od istaknutijih kućnih lijekova za smirivanje želuca je i soda bikarbona, a za liječenje želuca možete koristiti i metvicu.

Kako biste nadoknadili izgubljenu tekućinu, isprobajte mješavinu vode, limuna i meda.

I pijenje napitaka s elektrolitima pomaže hidrataciji, smanjuje umor i glavobolju te može pomoći kod oporavka.

Nije loš ni hladan tuš za mamurluk. Osim što pomaže smanjiti tjelesnu temperaturu, hladan tuš potiče cirkulaciju krvi, čime se ublažavaju simptomi mamurluka poput glavobolje, umora i mučnine. Ipak, važno je napomenuti da hladan tuš može biti kontraindiciran za neke osobe pa je uvijek preporučljivo konsultirati se s ljekarom prije primjene ovakvih tehnika za oporavak od mamurluka.

Možete također isprobati jednu od narednih opcija rehidracije, prenio je Večernji.hr

Dehidracija dovodi do gubitka elektrolita poput kalija i natrija. Kokosova voda ne samo da pomaže kod hidratacije, već služi i kao izvor kalija, djelotvorno nadoknađujući osiromašene razine ovog vitalnog minerala, kaže Sally K. Norton, stručnjakinja za prehranu i autorica Toxic Superfoods.

Konzumacija sportskih napitaka nakon pijenja alkohola također može pomoći u smirivanju simptoma mamurluka.

Dinja sadrži visok sadržaj vode, što može pomoći u rehidraciji tijela i borbi protiv dehidracije. Također osigurava vitamine i minerale, poput vitamina C i kalija, koji mogu podržati cjelokupno zdravlje i nadoknaditi hranjive tvari koje se mogu potrošiti nakon konzumiranja alkohola.

Mit je da će masna hrana “upiti” alkohol. Jedino što će sporo probavljiv, masni obrok jutro poslije učiniti je da će se vaš nadraženi želudac osjećati još gore.

Uzmite malo đumbira. Đumbir se od davnina koristi kao prirodni lijek za ublažavanje mučnine i povraćanja.

Norton preporučuje konzumiranje čaja od đumbira ili žvakanje komadića kristaliziranog korijena đumbira.

(tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *