Susjedi iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore potrošili 41,7 miliona KM u BiH

Podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) Bosne i Hercegovine pokazuju značajan porast broja stranih kupaca u našoj zemlji.
(Interesatni podaci Uprave za indirektno oporezivanje-Foto: Ilustracija)

Podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) Bosne i Hercegovine pokazuju značajan porast broja stranih kupaca u našoj zemlji. Ove godine, čak 139.037 stranih državljana podnijelo je zahtjev za povrat poreza na dodatu vrijednost (PDV), nakon što su u BiH kupili robu u vrijednosti od 41,7 miliona KM. Ukupno su zatražili povrat PDV-a u iznosu od šest miliona KM.

Ovi podaci pokazuju značajan porast u odnosu na prethodnu godinu, kada je podneseno 119.600 zahtjeva za povrat PDV-a za robu vrijednu 36,1 milion KM, uz povrat PDV-a u iznosu od 5,2 miliona KM.

Ko su najčešći kupci?

Građani susjednih zemalja – Srbije, Hrvatske i Crne Gore – najčešće su među stranim kupcima u BiH. Oni kupuju različite proizvode, najčešće robu široke potrošnje, osnovne životne namirnice, stvari za kućanstvo i tekstilne proizvode, koje potom iznose izvan carinskog područja BiH i imaju pravo na povrat PDV-a.

Procedura povrata PDV-a

Strani državljani mogu ostvariti pravo na povrat PDV-a podnošenjem zahtjeva. Postupak započinje popunjavanjem obrasca PDV-SL-2 od strane prodavca na zahtjev kupca. Obrasci se popunjavaju u tri primjerka – original i jedna kopija se daju kupcu, dok prodavac zadržava drugu kopiju za svoju evidenciju. Prodavac svojim potpisom i pečatom ovjerava obrazac.

Strani državljani koji nemaju prebivalište u BiH imaju pravo na povrat PDV-a za robu koju kupe i iznesu iz BiH. Ovo pravo se ne odnosi na iznošenje mineralnih ulja, uključujući petrolej, dizel gorivo, ulje za loženje, benzin, alkohol i alkoholna pića te prerađevine od duhana.

Statistički podaci i trendovi

Od 2015. godine, broj zahtjeva za povrat PDV-a, kao i iznos zahtijevanog povrata, konstantno raste. Vrijednost robe koju su strani državljani kupili u 2019. godini premašila je 135 miliona KM, dok je iznos zahtijevanog povrata PDV-a bio skoro 20 miliona KM. Međutim, pandemija COVID-19 prekinula je ovaj trend, te su u 2020. i 2021. godini zahtjevi za povrat PDV-a pali ispod 10 miliona KM.

U posljednje dvije godine bilježi se postepen oporavak, ali će vjerovatno biti potrebno još vremena da se vrate na nivo prije pandemije, koja je značajno otežala putovanja i poslovnu aktivnost u mnogim zemljama. (sb)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *