Stanje nacije: Kineski kungfu u Sarajevu!

Iz krugova bliskih gazdama u Sarajevu, saznali smo da su na članove iz Tuzle vršili ogroman pritisak da potpišu korupcijski dokument
(Ako laže koza, ne laže rog – Faksimil dokumenta iz EP BiH, Tuzlalive.ba)

Nekadašnji reprezentativac i višestruki šampion Jugoslavije, viceprvak Evrope u apsolutnoj kategoriji, Elvir Ferizović, najbolji karatista KK “Sloboda“, nekoliko puta je nokautiran od kineskih boraca koji su protiv njega i kompanjona mu, upotrijebili kungu, tojest sve vrste kineskih borilačkih vještina! I to u na domaćem terenu – u Sarajevu !

Helem, šampion Ferizović je vlasnik tuzlanske firme Tehnopetrol d.o.o. koja se bavi proizvodnjom, montažom i održavanjem industrijske i procesne opreme, projektovanjem te trgovinom i zastupanjem naftnih derivata. Ta je firma, u suradnji sa drugim, dakle kao konzorcij, stekla poslovni ugled izvodeći radove na termoelektranama, koksnoj i hemijskoj industriji. Ali, na putu pravično i zakonski dobijenog posla nailazi na najtežu bolest našeg društva – korupciju ogromnih razmjera!

Ilustrujmo to najsvježijim primjerom u kojem se kineski konzorcij  Donfang Elertric Intrenational Korporation koruptivno favorizira da dobije posao izgradnje postrojenja za odsumporivanje dimnih gasova na bloku 6 sa izradom glavnog projekta u Podružnici TE Tuzla, vrijedan 63 miliona maraka!

Naime, Javno poduzeće (ne kuća, radi boljeg razumijevanja!) Elektroprivreda BiH je 29. aprila ove godine, na osnovu rezultata 11 članova Komisije za nabavke, donijela odluku o rezultatu pretkvalifikacije kandidata u pregovaračkom postupku sa objavom obavještenja o nabavci kojom se posao dodjeljuje kineskom Konzorciju kao nosiocu posla!

Dokument, EP BiH

Tuzlanski  Konzorcij na čelu sa Deling d.o.o. te Tehnopetrolom i Tehnograd Tuzla, Termoelektro Brčko Distrikt BiH i SBB Energy S.A. Opole Poljska, nisu prošli pretkvalifikacije. Kad vidite zašto, jedino možete upitati: Šta radi SIPA?

Komisija za nabavku smatra da tuzlanski Konzorcij nije ispunio zahtjev iz tačke 5.4 Poziva za učešće u pretkvalifikacijama da „dokumentacija mora biti dostavljena na jeziku u službenoj upotrebi u BiH“, zato: „Komisija za nabavku konstatuje da određeni dijelovi teksta ponude nisu prevedeni na jedan od službenih jezika u BiH, a to su termini kao što su: Projektant asistent, University, Executive MBA, Oven Menagment Education Center, Project Menagement, te pojmovi DeSOx, De Nox i CHP.

Crna tačka teške korupcije tek nailazi! Kineski je Konzorcij, u dokumentaciji, na engleskom jeziku dostavio finansijski izvještaj o bilansu stanja i bilansu uspjeha! Od kineske Ambasade je zatraženo da odgovori na kojem jeziku se pišu izvještaji iz Zakona o reviziji, a ona je odgovorila da to pitanje postave kandidatu.

Naravno, kandidat je odgovorio sljedeće: „Zakon o računovodstvu u Narodne Rrepublike Kine sadrži VII poglavlja u kojima nije propisan jezik na kojem ovlašteni revizori sačinjavaju izvještaje o reviziji finansijskih dokumenata kompanija u Narodnoj Republici Kini“!

Zbog kineskog zakona koji nije regulisao na kojem se jeziku pišu izvještaji, nagradno je pitanje na koje može odgovoriti i budala, jeste: kojim jezikom pišu Kinezi? Dakle, treba biti talentovani korupcionaš da kineski zakon primijeniš u primjeni našeg zakona, i da desetak sasvim poznatih riječi na egleskom iz dokumenta tuzlanskog konzorcija smatraš nezakonitim, a cijeli finansijski izvještaj kineskog konzorcija na engleskom jeziku smatraš zakonskim!?

Još jedna potvrda korupcije u radu Komisije su i način potpisivanja članova koji su odbili zahtjev za učešće tuzlanskog konzorcija u pretkvalifikacijama. Na prvom zapisniku nema nijednog potpisa od šest članova iz Termoelektrane Tuzla, na drugom samo jedan, na trećem ima dva, na četvrtom pet i na petom svih šest.

Naravno, na prvom potpisivanju su svih pet potpisa iz Elektroprivrede BiH. Iz krugova bliskih gazdama u Sarajevu, saznali smo da su na članove iz Tuzle vršili ogroman pritisak da potpišu korupcijski dokument. Naravno, dat je oštećenim i rok žalbe od osam dana kojeg će svakako iskoristiti.

Mi smo kao čelni u Konzorciju prošli pretkvalifikacije za posao  Izgradnje postrojenja za odsumporavanje dimnih plinova u TE Kakanj, vrijedan 126  miliona maraka. Prošao je i kineski konzorcij. Međutim, on se žalio Elektroprivredi BiH i sad se njihova žalba nalazi u Uredu za žalbe BiH. Iskustvo nam govori da su se žalbe rješavale u korist Kineza a na osnovu nekih sitnica koje nemaju nikakve veze sa poslom, opremom, iskustvom, referensama, stručnim referensama uposlenih, bankama itd. do krajnjeg besmisla, kaže direktor Tehnopetrola, Nedim Mujkić.

Zašto se, u ime kojih interesa, prave pravne smicalice domaćim firmama? Kakva je uloga njihovih prokuratora iz zeničke firme ITC? Da li je to sve zbog politike NR Kine prema Bosni i Hercegovini kojom je u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija bila neutralna kad je ratni zločinac, botoksirani Putin, uložio  veto na glasanje da je u Srebrenici počinjen genocid nad Bošnjacima? Ili,  Kina što sad smatra da je dr Zlatko Lagumdžija nekazonito podnio zahtjev da Generalna skupština donese rezoluciju o genocidu u Srebrenici ? Ili, što NR Kina čini genocid nad Ujgurima – kineskim muslimanima od kojih više od milion drži u koncentracionim logorima?

Naravno, ovdje nije riječ ni o kakvoj politici, ni o kakvim krupnim stvarima. Ovdje je riječ o sasvim jednostavnoj stvari – novcu! O kungfu borbama u Sarajevu! (Piše: Ekrem AVDIĆ)
———————————————————-
(Stavovi i mišljenja izneseni u ovom tekstu su isključivo autorovi i ne odslikavaju nužno stavove redakcije portala)

Podijeli

2 0 komentara

  1. Je li mozda i za ovo kriv dodik i rs?
    Sami sebi smo najveci neprijatelji. Sramota velika. Jadno da jadnije nemoze. Ima posla za jos 4 godine rata, ali da hi se ova bagra rastjerala i vratilo pokradeno

  2. Ponovo JP EP BiH u postupku javne nabavke za realizaciju velikog projekta u TE Tuzli eleminiše konkurenciju svom favorizovanom ponuđaču ITC d.o.o Zenica u konzorciju sa kineskom firmom. Opet će sve ugovorene poslove (projektovanje, isporuka opreme i montažne radove) uraditi kinezi a prethodna domaća firma će nešto koordinirati i kroz cijenu ugovora dobro naplatiti to što je izlobirala (kako je izlobirala to je?) da bez konkurencije ovaj konzorcij ugovori ovoj projekst. Opšte je poznato da ova firma nema vlastitih tehničkih i profesionalnih kapaciteta za ozbiljniju participaciju u tehničkoj realizaciju ovog projekta ali…
    U suprotnom slučaju da je potencijalno ugovor dodjeljen konzorciju sa lokalnim domaćim firmama ( i sa jednom evropskom firmom) , najveći dio tehničke realizacije projekta (minimalno 80%) bi pripao njima jer za mašinski i elektro opremu raspolažu respektabilne vlastite kapacitete za projektovanje, izradu, isporuku i ugradnju ove opreme iz predmeta projekta.
    Dakle ovo je klasičan primjer kako se (ne)podržava razvoj domaće privrede a posebno njenog realnog sektora.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *