Srebrenik obilježava “Dane povelje” Stjepana II Kotromanića

Tačno prije 698 godina potpisana je Povelje Stjepana II Kotromanića, kojom Bosna, uz godišnji prihod, ustupa Dubrovniku dijelove svoje teritorije. Povelja je potpisana u Srebreniku, gdje je tada i stolovao bosanski ban. Srebrenik danas ovaj datum obilježava kulturnom manifestacijom „Dani povelje“.

Povelja bana Stjepana II Kotromanića sačinjena je 15. februara 1333. godine pod zidinama starog grada Srebrenika i od izuzetne je važnosti za historiju naše države. Ujedno, to je najstariji pronađeni dokument u kojem se spominje Srebrenik. Poveljom su obuhvaćeni Ston, Rat i Prevlaku, otoke oko Rata i sve što je između Prevlake do Lovišća.

„On to Dubrovčanima ustupa za 500 perpera, to vam je oko 250 dukata godišnje i to će se npr. kroz cijelu historiju Bosne zvati stonski dohodak na koje će pravo poslije imati svi bosanski kraljevi“, kazao je Sadil Mehmedović, profesor bosanskog jezika i književnosti.

Povelja je od iznimne važnosti za historiju, ali i sadašnjost i budućnost naše države.

„Ovo treba da bude jedan znak velikog dostojanstva, a sa druge strane poruka i upozorenje svima onima koji na bilo koji način dovode u pitanje državno histrorijski kontinuitet i sve ono što podrazumijeva država“, smatra Nihad Omerović, gradonačelnik Srebrenika.

U čast ovom značajnom datumu i dokumentu, u Srebreniku je već 20. put organizirana kulturna manifestacija „ Dani povelje“. Ove godine, zvanično otvaranje je uveličala izložba „Novi život starog hrasta“, koja predstavlja oživljavanje abonosa, starog hrasta lužnjaka.

„ Koji je nekada davno, prije 5000 godina zaronio u korita rijeke Save i Bosne, danas izvađen, prerađen i evo ovim jednim mojim majstorstvom napravljene su zdjele, kao replike zdjela iz doba kostalačke kulture, tako da je to poveuznica ovog materijala starog 5000 godina sa kulturom koja je bila u tom dobu“, pojasnio je Ivo Jelušić, autor.

„Imamo gostovanje akademika Abdulaha Sidrana i još dosta programa koji su stvaljeni u 10 dana trajanja ove manifestacije. Njegujemo na neki način samo spominjane grada Srebrenika, a i sam potencijal grada Srebrenika vezano za njegovu ljepoticu, planinu, stari grad Srebrenik, koja je jedan od navećih turističkih potencijala“, rekao je Mirza Ibrišimović, direktor Centra za kulturu i informisanje Srebrenik, piše FTV.

Podsjetimo, dva od četiri primjerka Povelje Stjepana II Kotromanića, sačuvana su i danas se nalaze u muzeju u Dubrovniku.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *