Plinske peći ispuštaju štetne plinove povezane s bolestima srca i pluća, ali stručnjaci upozoravaju da javnost nije dovoljno svjesna njihove opasnosti, piše The Guardian.
Istraživanje provedeno u domaćinstvima u Evropskoj uniji (EU) i Velikoj Britaniji pokazalo je da korištenje plinskog šporeta u prosjeku skraćuje ljudski vijek za gotovo dvije godine.
– Opseg problema znatno je veći nego što smo mislili – izjavila je glavna autorica Juana María Delgado-Saborit, voditeljica laboratorija za istraživanje okolinskog zdravlja na Univerzitetu Jaume I u Španiji.
Istraživači procjenjuju da 36.031 slučaj prijevremene smrti godišnje u EU, te dodatnih 3.928 u Velikoj Britaniji, može biti pripisano korištenju plinskih peći.
Procjene su konzervativne, jer su u obzir uzeli samo zdravstvene učinke dušikovog dioksida (NO₂), a ne i ostale štetne plinove poput ugljen monoksida i benzena.
– Još davne 1978. godine prvi smo put otkrili da je koncentracija NO₂ višestruko veća u kuhinjama koje koriste plinske šporete u odnosu na one s električnim. Međutim, tek sada možemo pružiti konkretne brojke o skraćenju života zbog toga – kazala je Delgado-Saborit.
Jedno od tri domaćinstva u EU koristi plin za kuhanje, dok se taj udio penje na 54 posto u Velikoj Btitaniji i više od 60 posto u Italiji, Nizozemskoj, Rumuniji i Mađarskoj.
Plinski šporeti izgaraju fosilna goriva, pri čemu ispuštaju štetne tvari koje nadražuju disajne puteve.