Spartak deklasirao Sarajevo i okončao evropsku priču “Bordo tima”

(Sarajevo je još jedna bh. ekipa koja je izvukla deblji kraj u evropskim susretima sa Spartakom – FOTO: FK Sarajevo/Facebook)

Završena je uzvratna utakmica drugog kola kvalifikacija za UEFA Evropsku konferencijsku ligu između Spartaka i Sarajeva. Na kraju su u Trnavi radosniji bili domaći fudbaleri i navijači jer je Spartak slavio pobjedu rezultatom 3:0.

Sarajevo je u ovaj susret ušlo isto onako kako je izgledalo i tokom cijelog prvog susreta na “Koševu” – krajnje ofanzivno, požrtvovano i sa potpunom kontrolom igre.

Već u drugoj minuti bilježimo pokušaj Oliveire da uposli Guliashvilija, ali odbrana domaćih odlično reaguje. Pet minuta poslije Jović nakon centaršuta Durakovića sa par metara pogađa jednog od igrača Spartaka na samoj gol-liniji. U 14. minuti Duraković je šutirao nakon dodavanja Đorđevića, ali lopta se odbija od jednog fudbalera domaćih.

Kada su svi očekivali da Sarajevo kapitalizuje svoju terensku inicijativu, stigao je hladan tuš za navijače “Bordo kluba”. Rockov jeu 15. minuti loše reagovao nakon jednog centaršuta što koristi Duriš i postiže pogodak za 1:0.

Raspad sistema koji je potom uslijedio koristili su domaći fudbaleri koji su u 20. minuti imali dvije odlične prilike preko Zeljkovića i Prohaske, a u 33. minuti Azango pogađa stativu gola Sarajeva.

U 41. minuti Duriš postiže svoj drugi pogodak nakon jedne lijepe akcije i ponovo slabe odbrane gostiju, te time stavlja tačku na prvo poluvrijeme koje je Spartak riješio u svoju korist.

Prvu ozbiljnu priliku u drugom dijelu utakmice bilježimo u 48. minuti kada Čataković s distance šutira, ali lopta odlazi daleko od gola domaćih. Guliashvili je u 63. minuti šutirao također s udaljenosti od 20 metara, ali Frelin je bio dobro postavljen.

U 68. minuti vidjeli smo i jednu dobru priliku za Duriša, međutim iz velike blizine šalje loptu pored gola Sarajeva, a dvije minute poslije Sarajevo ponovo prijeti s distance udarcem Beganovića kojeg golman domaćih odbija u korner.

U 71. minuti Čataković je pokušao da šutira iz teške pozicije nakon jednog kornera, ali lopta odlazi preko gola, a u 78. minuti Anđušić šalje loptu pored gola sa deset metara nakon jednog povratnog dodavanja

Tačku na “i” u četvrtoj, posljednjoj minuti nadoknade vremena stavio je Karhan koji je pogodio za 3:0 i potvrdu ubjedljive pobjede Spartaka nad Sarajevom.

Sarajevo je tako završilo svoj evropski put za ovu sezonu u drugom kolu kvalifikacija za UEFA Evropsku konferencijsku ligu.

Spartak će u trećem kolu odmjeriti snage s poraženim iz dvomeča Wisle Krakow i Rapida iz Beča, a austrijski tim je prvu utakmicu riješio u svoju korist rezultatom 2:1. (sc, tl)