Solak otkriva kada će mjere zabrane biti ublažene

Fahrudin Solak, načelnik Federalnog štaba civilne zaštite, za Hayat.ba kaže kako su na sjednici štaba dogovorili da epidemiolozi utvrde termin do kada bi trebale važiti postojeće mjere.

– Jako je bitno naglasiti da su postojeće mjere na snazi do 30. aprila. Može se desiti, sve zavisi od situacije, da ih prije korigiramo, ali za sada do tog datuma su na snazi. U saradnji sa epidemiolozima i Kriznim štabom federalnog Ministarstva zdravstva ići će se koordinirano i postepeno i uradit će se sve ono što bi trebalo da se uradio. Nekoliko članova štaba je zaduženo da detaljno sagleda situaciju, i predloži eventualne izmjene dosadašnjih odluka – rekao je Solak.

Naglašava kako će, kada dođe do ublažavanja aktuelnih mjera, biti omogućen rad pojedinim djelatnostima.

– Tu se prije svega misli na određene trgovine kojima je sada zabranjen rad, da počnu sa radom uz svakako mjere socijalne distance i održavanja higijene u objektima. Ne trebamo zanemariti upozorenje iz Svjetske zdravstvene organizacije koji su naglasili da se nikako ne smiju dozvoliti neka drastična popuštanja u trenutnim zabranama. I dalje ostaju ključne mjere distance, kao i zaštita – govori za Hayat.ba.

S obzirom na to da su česta pitanja da li bi uskoro morao početi raditi javni prijevoz, Solak je kategoričan:

– Od toga još dugo neće biti ništa. To je sigurno. Toga nema još ni u nagovještajima. Javni prijevoz je nešto posljednje što će se popustiti, kao i rad restorana, kafića… I dalje imamo rast broja oboljelih, svaki dan nove smrtne slučajeve. Znači, dok je takva situacija ne možemo popustiti sve mjere – naglašava naš sagovornik.

Naglašava kako su imali dosta primjedbi na mjeru karantina, ali se ona pokazala jako efikasnom.

– To nije po mnogima rješenje, ali se pokazalo jako dobrim. Zamislite da smo dozvolili, recimo, osobama koje su avionom doputovale iz Švedske da odu svojim kućama, a ne u karantin? Ispostavilo se da je njih četvero pozitivno, što znači da su svi koji su bili u avionu predstavljali potencijalnu opasnost za druge. To smo na vrijeme zaustavili. Jako je bitno naglasiti da nemamo rast oboljelih populacije penzionera. I to se postiglo mjerom da se starijima od 65 godina zabrani kretanje do stabilizacije stanja – priča Solak za Hayat.ba.

Podijeli

One comment

  1. Zabrana kretanja samo pojedinim dobnim grupama je jedinstvena u svijetu i donesena je bez ikakve statisticko zdravstvene analize. Fed. stab je izjavio da ce vidjeti kakvo ce biti stanje nakon pustanja penzionera da dignu penzije, sto znaci da su penzioneri pokusni stakori, sto negira tvrdnju da je zaustavlljeno obolijevanje iznad 65 godina. Ovo neznalacko kontroverzno lupetanje najbolje govori o strucnom profilu tih ljudi i njihovih nalogodavaca, a vjerovatno i o patosadistickoj sklonosti.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *