Službenici i namještenici u pravosuđu TK traže veće plaće, kažu da rade težak i odgovoran posao

Državni službenici i namještenici u oblasti pravosuđa iz Tuzlanskog kantona održali su danas, od 10.00 do 10.30 sati, štrajk upozorenja i istakli svoj loš materijalni status u odnosu na sve veće odgovornosti koje im se nameću kroz reformu pravosuđa i usklađivanje s normana Evropske unije
drzavni sluzbenici i namjestenici u pravosudju tk odrzali polusatni starjk upozorenja
(Državni službenici i namještenici u oblasti pravosuđa iz TK održali su danas, polusatni štrajk upozorenja – Foto: A.K./Klix.ba)

– Okupili smo se zbog općeg nezadovoljstva zaposlenika u pravosuđu TK, odnosno državnih službenika i namještenika sa jako malim plaćama s obzirom na odgovornost i funkciju koju obavljaju. Naši namještenici imaju osnovnu plaću ispod 1.100 KM, što je puno niže od prosječne plaće u Federaciji Bosne i Hercegovine. Prosjek osnovne plaće državnih službenika je oko 1.400 KM. Pokušali smo uspostaviti socijalni dijalog s Vladom TK, ali u nekoliko navrata na naše zahtjeve nije odgovoreno i to je osnovni razlog zašto smo tu – kaže Damir Smajić, stručni savjetnik u Kantonalnim tužilaštvu TK i predsjednik Štrajkačkog odbora.

On je rekao da je osnovni zahtjevi okupljenih da se osnovna neto plaća svakog uposlenika u pravosuđu uveća za 20 posto, da se rast plaće regulira kroz rast cijene potrošačke korpe na svaka tri mjeseca, da im se isplati jednokratna pomoć koju nikada nisu dobili, kao i da se izvši poseban dodatak na plaću u iznosu od 20 posto zbog složenosti poslova, piše Faktor.

– Mi svakodnevno radimo s osumnjičenim ili optuženim osobama, prolazimo sigurnosne provjere, pod velikim smo stresom prilikom obavljanja poslova, a to Vlada do sada nije prepoznala. Nadamo se da će akt koji smo uputili utjecati na promjenu odnosa Vlade prema nama kao dostojnoj vrsti zaposlenika – rekao je Smajić.

Inače, Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika pravosuđa u TK broji oko 150 članova.

Nihada Gavranović radi u Kantonalnom sudu Tuzla kao viši referent i u 40. je godini radnog staža, ali je, kako kaže, došla da podrži svoje mlađe kolege.

– Štrajk upozorenja trebaju shvatiti ozbiljno, jer znam koliko smo godina oštećeni i obezvrijeđeni. Konačno bi nas Vlada TK trebala čuti, mislim da smo ravnopravni partneri, ali nas ne uvažavaju. Za mene je, možda kasno, ali moja kolegica, koja je otišla u penziju prije dvije godine ima penziju od 560 KM. Nama je zaista teško i najviše je invalida rada iz pravosuđa, sjedi se po sedam sati u jednom položaju – kaže Nihada Gavranović. (tl)

Podijeli

One comment

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *