Senzacija u Manili: Litvanija pobijedila SAD i pomogla Srbiji

Košarkaška reprezentacija Litvanije je u posljednjem kolu grupe J na Svjetskom prvenstvu pobijedila favorizovanu selekciju SAD-a rezultatom 110:104.

Senzacija: Litvanci nadigrali Amerikance (Foto: FIBA World Cup)

Selekcija Litvanije je tako ‘‘pomogla‘‘ Srbiji budući da je u slučaju pobjede Amerikanaca, upravo Srbija bila protivnik SAD-a u četvrtini finala. Sada će naše istočne komšije odmjeriti snage sa Litvanijom dok će Amerika igrati protiv Italije.

Litvanci su zahvaljujući brutalnoj prvoj četvrtini imali nevjerovatnih plus 19, bilo je 31:12 da bi se na odmor otišlo sa 17 poena prednosti, bilo je 54:37 iako su Litvanci imali i prednost od 21 poen razlike.

Zahvaljujući fantastičnom otvaranju treće dionice, Amerikanci su došli na svega minus četiri, bilo je 56:52 nakon čega su se Litvanci opet odvojili na dvocifrenu prednost, 62:52. Amerikanci se nisu predavali, te se u posljednjih deset minuta ušlo sa šest poena prednosti Litvanaca, bilo je 71:65.

Ipak, Litvanija je u posljednjoj četvrtini zadržala prednost i došla do senzacionalne pobjede protiv selekcije SAD-a.

Do pobjede ih je vodio Vaidas Kariniauskas sa 15 poena, četiri skoka i dvije asistencije, a pratio ga je Mindaugas Kuzminskas sa 14 poena i dva skoka. Jonas Valanciunas je dodao 12 uz sedam skokova, a po 11 su ubacili Tadas Sedekerskis i Ignas Brazdeikis kao i Tomas Dimsa. Sedekerskis je dodao isto toliko skokova, a Brazdeikis četiri asistencije i dva skoka dok je Dimsa poenterskom učinku dodao i četiri skoka. Još je dvocifren bio Bendzius sa deset poena i dvije asistencije.

Kod selekcije SAD-a, Anthony Edwards je bio najbolji sa 35 poena i dvije asistencije dok je Bridges dodao 14 uz tri skoka. Isti broj poena je postigao i Jalen Brunson uz sedam asistencija i tri skoka dok je Ingram dodao deset uz dva skoka.

Litvanija – SAD 110:104 (31:12, 25:23, 17:28, 39:39). (S1)