Sa brojem zaraženih raste i broj dezinformacija

Više od 120 osoba umrlo je od koronavirusa. Broj potvrđenih zaraženih osoba porastao je na 4.500, a brojne zemlje i kompanije otkazale su svoje učešće i dolaske u Kinu.

Ali nije samo virus taj koji se širi, kako u Kini tako i u ostatku svijeta. Isto se dešava i sa dezinformacijama. Od izbijanja epidemije nastale su brojne teorije zavjere. Da ne spominjemo videa poput onog o supi od šišmiša.

Monitoring tim BBC-ja svakodnevno prati odakle sve te priče potiču.

Videozapis sa supom od šišmiša

Od samog početka ljudi su na internetu nagađali o porijeklu koronavirusa. To se pogoršalo mnoštvom videozapisa u kojima se vidi kako Kinezi jedu šišmiše, usred smrtonosne epidemije u Wuhanu.

Jedan takav isječak prikazuje nasmiješenu Kineskinju koja drži kuhanog šišmiša, prije nego što kaže kako ima ukus “poput pilećeg mesa”. Video je izazvao bijes na društvenim mrežama, a neki su korisnici za epidemiju okrivili kineske prehrambene navike.

Ali, videozapis nije snimljen u Wuhanu ili u Kini uopće. Izvorno snimljen 2016. godine, prikazuje popularnog blogera i voditelja putničkih emisija Wang Mengyuna tokom putovanja u Palau, arhipelag u zapadnom Tihom oceanu.

Snimak se ponovno pojavio na društvenim mrežama, nakon što su se slučajevi novog koronavirusa pojavili u Wuhanu krajem prošle godine.

Nakon gnjeva iskanog na društvenim mrežama, gospođa se Mengyun izvinila rekavši da publici želi “samo pokušava predstaviti život lokalnog stanovništva”, te da nije znala da šišmiši mogu biti nosioci virusa. Njen je videozapis obrisan.

Vjeruje se da je novi koronavirus proizašao iz ilegalne prodaje divljači na tržnici morske hrane u Wuhanu. Iako su šišmiši, u nedavnim istraživanjima iz Kine, označeni kao mogući izvor virusa, supa od šišmiša nije osobito uobičajena u zemlji i istrage o njenom tačnom porijeklu se nastavljaju.

Epidemija je planirana

Kada su Sjedinjene Države prošle sedmice izvijestile o prvom slučaju koronavirusa u toj zemlji, na Twitteru i Facebooku počelo je kružiti nekoliko patentnih dokumenata koji, na prvi pogled, izgledaju kao da sugeriraju da stručnjaci godinama znaju o virusu.

Jedan od prvih korisnika koji je iznio te navode bio je teoretičar zavjere i YouTuber Jordan Sather.

U dugoj objavi, koja je retweetovana hiljadama puta, podijelio je link na patent iz 2015. koji je podnio Pirbright Institut u Surreyu u Engleskoj, a koji govori o razvoju oslabljene verzije koronavirusa za potencijalnu vakcinu za sprječavanje ili liječenje bolesti respiratornog sistema. Isti link također je široko rasprostranjen na Facebooku, uglavnom u grupama sklonih teorijama zavjere i skupinama protiv vakcinacije.

Sather je iskoristio činjenicu da je Bill & Melinda Gates zaklada donator i Pirbrighta i razvoja vakcine, kako bi sugerirao da je trenutno izbijanje epidemije virusa na neki način namjerno proizvedeno, kako bi privukli sredstva za razvoj vakcine.

“I koliko je sredstava Fondacija Gates tokom godina dala programima vakcinacije? Je li puštanje ove bolesti planirano? Da li se mediji koriste da bi se potaknuo strah?” navodi Sather na Twitteru.

Ali Pirbrightov patent nije za novi koronavirus. Umjesto toga, on obuhvaća virus ptičjeg infektivnog bronhitisa, člana šire obitelji koronavirusa koji inficira perad.

Što se tiče nagađanja o Zakladi Bill & Melinda Gates, glasnogovornica Pirbrighta Teresa Maughan izjavila je za Buzzfeed News da ta zaklada ne finansira poseban rad instituta, a koji se bavi virusom zaraznog bronhitisa.

Teorije zavjere o biološkom oružju

Još jedna neutemeljena tvrdnja koja je postala viralna sugerira da je virus bio dio kineskog programa tajnog biološkog oružja i da je možda iscurio iz Instituta za virusologiju Wuhan.

Mnogi profili koji “guraju” ovu teoriju navode dva članka Washington Timesa, u kojima se citira bivši izraelski vojni obavještajni službenik.

Međutim, u ta dva članka nisu izneseni dokazi za takvu tvrdnju, a i sam izraelski izvor navodi da “za sada nema dokaza ili pokazatelja” koji bi sugerirali da je došlo do curenja.

Ta dva članka dosad su objavljena na stotine različitih društvenih računa, potencijalno milijunskoj publici.

Daily Star je prošle sedmice objavio sličan članak, u kojem tvrdi da je virus možda “nastao u tajnom laboratoriju”. Međutim, od tada je članak izmijenjen, te se dodaje da nema dokaza za tvrdnju.

Špijunski tim

Drugom tvrdnjom virus se povezuje sa suspenzijom istraživača iz kanadskog Nacionalnog laboratorija za mikrobiologiju.

Virologinja dr. Xiangguo Qiu, njen suprug i neki njeni studenti iz Kine, uklonjeni su iz laboratorija nakon mogućeg “kršenja politike”, naveo je u izvještaju kanadski nacionalni emiter CBC prošle godine. Policija je rekla CBC Newsu da “nema prijetnje javnoj sigurnosti”.

U drugom izvještaju se kaže da je dr. Qiu tokom dvije godine posjećivala Nacionalni laboratorij za biološku sigurnost Kineske akademije nauka u Wuhanu.

U tweetu koji je proslijeđen više od 12.000 puta i sa 13.000 lajkova – se tvrdilo (bez dokaza) da su dr. Qiu i njen suprug “špijunski tim” i da su oni poslali “patogene u ustanovu Wuhan”, kao i da se njen suprug “specijalizirao za istraživanje koronavirusa”.

Nijedna od tri tvrdnje u tweetu se ne može naći u dva izvještaja CBC-ja, a izrazi “koronavirus” i “špijun” ne pojavljuju se niti u jednom.

CBC je od tada izvijestio da su te tvrdnje neosnovane.

Različite verzije videozapisa “zviždača”, za koje se navodi da ih je snimio “liječnik” ili “medicinska sestra” u provinciji Hubei, prikupile su milijune pregleda na različitim platformama društvenih medija, spomenute su i u brojnim tekstovima na portalima.

Korejski korisnik najpopularniju verziju postavio je i na YouTube, a video sadrži engleske i korejske titlove – video je naknadno izbrisan.

Prema engleskim titlovima, žena je medicinska sestra u bolnici u Wuhanu. Međutim, ona u videu uopće ne tvrdi da je medicinska sestra ili liječnik. Čini se da je to samo pretpostavka dijela onih koji su različite verzije videa postavljali na društvenim mrežama.

Žena koja nije identifikovana nosi zaštitno odijelo na nepoznatom mjestu. Međutim, njeno odijelo i maska ne odgovaraju onome koje nosi medicinsko osoblje u Hubeiu.

Zbog blokada koje provode vlasti teško je provjeriti video zapise iz provincije. Ali “sestra” sa videa iznosi niz nepotvrđenih tvrdnji o virusu, zbog čega nije vjerojatno da se radi o medicinskom osoblju.

Ona tvrdi da je stvarni broj zaraženih u Kini 90.000. No, prema službenim podacima do sada je bilo više od 4.500 potvrđenih infekcija.

Također, tvrdi da virus ima “drugu mutaciju”, koja može zaraziti i do 14 ljudi. No, Svjetska zdravstvena organizacija preliminarno je procijenila da je broj infekcija koje pojedinac prenosi može izazvati od 1,4 do 2,5 oboljelih.

“Ne zvuči poput nekoga iz medicinske struke,” rekao je za BBC Muyi Xiao, rođeni Wuhanac i urednik vizualnih sadržaja za internetski časopis ChinaFile.

Iako mjesto videozapisa nije tačno, vjerojatno je da je žena stanovnik Hubeija koja dijeli svoje osobno mišljenje o izbijanju epidemije.

“Mislim da postoji mogućnost da ona misli da govori istinu. Jer istinu niko ne zna,” izjavio je za BBC Badiucao, kineski politički aktivist sa sjedištem u Australiji.

“Nepostojanje transparentnosti samo je navelo ljude da nagađaju i paničare.”

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *