Remi u derbiju: Borac poveo u 2. minuti, Sarajevo izjednačilo u pretposljednjoj!

Fudbal, Premijer liga BiH, Sarajevo
Sarajevo je izjednačilo u sudijskoj nadoknadi golom Aničića (Foto: Ilustracija, arhiva)

Večeras je na Gradskom stadionu Koševo odigran derbi susret 13. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine između ekipa Sarajeva i Borca., a završeno je 1:1.

Utakmica nije mogla početi bolje za goste iz Banje Luke. Osim što su već od prvog dodira sa loptom pokazali veliku želju za pobjedom, u prvoj minuti su imali korner, a već u drugoj došli do vodstva.

Blagaić je lijepo dodao loptu Nišiću koji je još ljepše savladao Šahinovića za 1:0, koji snosi dio krivice za gol, jer mu je lopta prošla preko ruku.

Nakon primljenog pogotka igrači domaće ekipe su shvatili da su se vrlo brzo našli u nepovoljnom položaju i počeli su više napadati na gol gostiju. U petoj minuti, sa otprilike 25 metara Hasić šutira iz slobodnog udarca, ali pogađa stativu. Nastavilo se igrati otvoreno na obje strane, ali je u 12. minuti uslijedio prekid zbog bakljade najvatrenijih navijača Sarajeva.

Nije prekid zbog bakljade mnogo uticao na tempo susreta, ali je bilo primjetno da se više igralo na polovici domaće ekipe.

U 37. minuti domaći dolaze do ozbiljne prilike. Mustafić je šutirao sa 20 metara, ali lopta odlazi malo preko gola gostiju. Nakon toga žuti karton dobija i pomoćni trener Borca Milkanović koji je očigledno nešto prigovarao arbitrima, što mu je donijelo javnu opomenu.

U 41. minuti dolazi do novog prekida zbog nove bakljade domaćih navijača. Zbog tih prekida prvo poluvrijeme je nadoknađeno sa pet minuta.

Drugo poluvrijeme je počelo svećom inicijativom domaćih igrača. U 50. minuti Hasić je šutirao ali Cortez u posljednjem trenutku blokira njegov udarac. Izveli su potom domaći i dva kornera, ali promjene rezultata nije bilo.

U 65. minuti Blagaić šutira iz daljine, Šahinović ponovo pokazuje nesigurnost, ali Aničić otklanja opasnost ispred gola domaće ekipe. Nastavili su gosti napadati, što je donosilo česte “gužve” ispred gola domaćih, ali nedostajalo je više koncnetracije i sreće da udvostruče prednost.

Na ulasku u finiš utakmice počele su i tenzije na terenu. Najprije u 81. minuti domaći traže prekršaj na ivici šesnaesterca Borca, ali umjesto toga Peljto dosuđuje igranje rukom jednog igrača Sarajeva. Uslijedili su veliki protesti sa klupe domaćih a najgore je prošao Senijad Ibričić koji je dobio žuti karton. U narednom napadu Pejović oštro startuje nad Čatakovićem i dobija direktan crveni karton.

Očekivano, Sarajevo je imalo veću inicijativu u finišu meča, a u 89. minuti i možda najbolju priliku na utakmici. Kyeremeh je šutirao iz blizine, iskosa, ali lopta odlazi malo pored gola.

I u 94. minuti Sarajevo dolazi do izjednačenja. U jednoj od mnogih gužvi pred golom Borca u finišu utakmice, najbolje se snašao Aničić i pogodio je za 1:1.

13. kolo Premijer lige Bosne i Hercegovine:

Sarajevo 0:1 Borac (Aničić 90+4’ – Nišić 2’)

Stadion: Gradski stadion Koševo (Sarajevo). Sudija: Irfan Peljto. Žuti kartoni: Ibričić (Sarajevo), Nišić, Milkanović, Kulašin, Herera (Borac). Crveni karton: Pejović (Borac).

SARAJEVO: Šahinović, Beganović, Radović, Đuričković, Aničić, Mustafić, Julardžija (Vrančić), Avramovski (Kyeremeh), Hasić, Ziljkić (Čataković), Penaranda

BORAC: Mijatović, Jokić, Jurilj, Pejović, Cortez (Čelić), Grahovac, Herera, Lukić (Makarić), Čavić (Kulašin, Blagaić (Fićović), Nišić. (sc)