Remi kao pobjeda: Zrinjski izborio play-off Konferencijske lige

HŠK Zrinjski je u revanš utakmici trećeg prekola Konferencijske lige izborio remi protiv Tobola (1:1, 0:1)i ostvario plasman u play off ovog takmičenja.

Utakmica prepuna uzbuđenja završena je remijem, što je nakon pobjede od 1:0 u Mostaru bilo dovoljno da Zrinjski prođe dalje i dođe u priliku da se kao prvi tim iz BiH bori za  plasman u grupnu fazu Konferencijske lige.

Zrinjski se fokusirao na kontranapade, a upravo to im je i donijelo vodstvo u 33. minuti susreta.

Plemići su presjekli jedan napad Tobola, Maglica je proslijedio loptu za Ćužea koji sjajnim solo prodorom po desnoj strani probija odbranu kazahstanskog tima, a onda i matira golmana za vodstvo od 0:1.

Činilo se da početkom drugog poluvremena Tobol ne uspijeva tako lako stvarati prostor i dolaziti u prilike za postizanje gola kao u prvih dvadesetak minuta utakmice, no onda je uslijedila akcija Tošića u 53. minuti susreta.

Prekrasnim driblingom izbacio je dva igrača Zrinjskog, a onda predriblao još jednog nakon čega je dodao loptu za Teblea kome nije bilo teško matirati Čondrića za 1:1.

Igrala se sredina drugog poluvremena kada je Zrinjski mogao ponovo šokirati Kazahstance i to opet preko Nike Jankovića.

Nakon što je Janković u prvoj utakmici postigao direktan pogodak iz kornera, u 65. minuti susreta je zamalo priredio novu magiju. Janković je uputio fenomenalan udarac sa više od 20 metara udaljenosti, no na njegovu žalost lopta je pogodila stativu.

Plan Zrinjskog do kraja utakmice bio je sačuvati rezultat po svaku cijenu, pa smo sve češće gledali Plemiće da se sa svih 11 igrača brane u svom polju, no imala je takva igra i svoje prednosti.

Jednu od njih vidjeli smo u 80. minuti kada je Bilbija iskoristio neopreznost za​Jednu od njih vidjeli smo u 80. minuti kada je Bilbijanje linije Tobola, presjekao loptu, a on​da išao sam prema golu domaćih.

Golman Tobola Aleksandr Mokin pokušao je doći do lopte prije Bilbije, no nije uspio te je odlučio istu zaustaviti rukom van granica svog šesnaesterca, čime je spriječio čist pogodak Zrinjskog. Glavni arbitar mu je pokazao direktan crveni karton, što je Plemiće ostavilo sa igračem više u polju.

Veliku priliku za Tobol propustio je Zhaksylykov u 88. minuti, da bi dvije minute kasnije zaprijetio Bilbija sa druge strane, no njegov šut je odbranio Akmurzin.

Do kraja susreta Zrinjski je uspio odbraniti rezultat i ukupnim skorom 2:1 ostvariti plasman u play-off Konferencijske lige. (Sport1 – TL)