Real Madrid je prvak Evrope 15. put u historiji!

Sve je bilo riješeno sedam minuta prije kraja. Maatsen je napravio neshvatljivu grešku, i dodao loptu do Bellinghama, Britanac je samo proslijedio do Viniciusa, a Brazilac matira Kobela za 2:0 i slavlje za 15. titulu prvaka Evrope moglo je početi
Real je ubjedljivo trijumfovao u finalu Lige prvaka – Foto RM)
Fudbaleri Real Madrida osvajači su Lige prvaka za sezonu 2023/24, nakon što su u finalu savladali Borussiju iz Dortmunda rezultatom 2:0.

Veliko finale Lige prvaka započelo je prekidom. Već u prvoj minuti nekoliko navijača uletilo je na travnjak Wembleyja, a Slavko Vinčić morao je prekinuti meč nakratko.

Fanovi koji su uspjeli probiti barijere obezbjeđenja stigli su do nekoliko fudbalera na teren i ovjekovječili trenutak fotografijom. Destak minuta nastavka vidjelo smo ispitivanje snaga, a onda je od toga trenutka do kraja postajala samo jedna ekipa na terenu – Borussia Dortmund.

Prvo je Niclas Fullkrug pobjedoa odbrani Reala, ostavio odličnu povratnu loptu za Juliana Brandta, ali njegov udarac otišao je pored gola Thibauta Courtoisa. Najbolju šansu u prvih 45 minuta imao je Karik Adeyemi. Mats Hummels uputio je besprijekoran pas sa polovine Dortmunda, Adeyemi je izašao jedan na jedna na Courtois, ali napadač Borussije nakon što je zaobišao belgijskog golmana malo se spetljao i nije iskoristio priliku.

Dvije minute kasnije Fullkrug je pogodio stativu, ali da je postigao gol, osnovano bi glavni arbitar Slavko Vinčić morao gledati VAR, jer se radilo o potencijalnoj ofsajd poziciji.

Do kraja prvog dijela jednu priliku za Real imao je Vinicius Junior, a sa druge strane Ryerson i Sabitzer su prijetili, međutim njemački tim nije uspio materijalizovati nijednu priliku i pretvoriti je u pogodak. Koliko su bili dominantniji igrači Borussije pokazuje da su uputili osam udaraca ka golu Madriđana, od toga dva u okvir gola. A zanimljivo da 14-torostruli prvaci Evrope nisu nijedno šutnuli u okvir gola Kobela.

Sudija iz Slovenije podijelio je tri žuta kartona u prvom poluvremenu. Vinicius je požutio kod “kraljevskog” kluba, a Schlotterbeck i Sabizter u sastavu Edina Terzića.

Drugo poluvrijeme: Probudio se najtrofejniji klub Lige prvaka

Toni Kroos izveo je slobodnjak sa preko 25 metara iskosa, te zamalo doveo ekipu Carla Ancelottij do vodstva. Golman Borussije Kobel krajnjim naporima je odbranio šut Nijemca.

U nastavku Carvajal je pokušao nakon kornera Kroosa, ali ostalo je 0:0. Igrala se 63. minuta, kada je Courtois skinuo novi zicer “Milionerima”. Fullkrug se našao u gol šansi, poslije odličnof centaršuta Adeyemija, ali Courtois je bio na pravom mjestu i odbranio udarac koji je išao ravno u njega.

Real Madrid imao je naprednu priliku. Opasan centaršut Viniciusa na peterac Borussije i zamalo da putanja lopte prevari Kobela. Blizu lopte bio je Bellingham ali je nije uspio zahvatiti, javlja N1.

Sve propuštene situacije Borussije kaznio je Real Madrid u 74. minutu utakmice. Korner je izveo Kross, Carvajal je bio najviši u petercu Dortmunda, kasnio je i Fullkrug u duelu sa defanzivecm Reala, koji je matirao Kobela.

Tri minute kasnije Real je mogao riješiti pitanje pobjednika, ali Bellingham je promašio veliku šansu i šutirao pored gola. Još jednom je Kroos lijepo gađao iz slobodnog udarca, ali Kobel još ljepšom paradom ukrotio je udarac njemačkog veziste.

Redale su se šanse za Madriđane ko na traci, mudro je pokušao Camavinga plasiranom lopte sa preko 25 metara i opet je Kobel bio na mukama i izvadio udarac Francuza. Sve je bilo riješeno sedam minuta prije kraja. Maatsen je napravio neshvatljivu grešku, i dodao loptu do Bellinghama, Britanac je samo proslijedio do Viniciusa, a Brazilac matira Kobela za 2:0 i slavlje za 15. titulu prvaka Evrope moglo je početi.

Borussia je uspjela postići gol preko Fullkruga u 87. minuti, ali je gol ispravno poništen zbog ofsajda. (N1, TL)