Zbog pandemije koronavirusa u Bosni i Hercegovini se pojavio i problem blagovremenog smještaja žrtava u sigurne kuće, jer žrtve koje su pretrpjele nasilje prije smještanja moraju biti testirane. Iako broj zabilježenih slučajeva nasilja u porodici u našoj zemlji, prema podacima nadležnih službi, nije povećan u protekla dva mjeseca, to ne znači da se nasilje ne dešava, već da je žrtva zbog okolnosti pandemije koronavirusa često onemogućena da nasilje prijavi.
U trenutku kada žrtvi treba smještaj u Sigurnoj kući zbog prijave nasilja koje je pretrpjela, nadležni ne mogu odmah odgovoriti. Razlog je jer žrtve moraju prije smještanja u sigurnu kuću biti testirane na koronavirus.
-Nakon toga nismo imali prijema s obzirom na to da je jako teško doći do toga da žrtve budu testirane. Već imamo nekoliko osoba koje su žrtve nasilja u porodici koje čekaju rezultate testiranja da bi ih onda mogle primiti i započeti tretman, kaže koordinatorica Sigurne kuće Tuzla Danijela Kaloci.
Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona dalo je odobrenje za testiranje osoba koje imaju potrebu za smještajem u Sigurnu kuću.
-Osobe koje trebaju biti smještene u Sigurnu kuću prije toga trebaju se ili javiti ili ako ih je više spisak da se napravi da se najave u lokalne HESove lokalnih Domova zdravlja gdje će im biti uzeti brisevi, a nakon toga da se ti brisevi transportuju na UKC i da se uradi testiranje takvih osoba, ističe ministrica zdravstva TK Dajana Čolić.
Vrijeme igra ključnu ulogu za osobe koje su prijavile nasilje u porodici i za koje se procijenilo da im je hitno potreban smještaj u Sigurnoj kući. Centar za socijalni rad Tuzla se suočava sa problemom šta uraditi dok procedura traje.
-Postavlja se problem gdje smjestiti u tom trenutku žrtvu nasilja kada znamo da se radi i o majkama sa djecom. Pokušavamo da smjestimo kod srodnika dok ne vidimo neko trajnije rješenje gdje bi se pomoglo žrtvi nasilja u porodici, kaže socijalni radnikk Nedeljko Jurkić.
U Sigurnoj kući u Tuzli trenutno se nalazi 11 osoba koje su bile žrtve nasilja u porodici. Šest je žena i petero maloljetne djece. Za one koji prijave nasilje, policijski službenici izlaze na teren.
-U prva tri mjeseca ove godine evidentirano je 100 prijava po pitanju nasilja u porodici što je, možemo reći, na nivou prošlogodišnjeg”, kaže portparol Uprave policije MUP-a TK Amra Kapidžić.
Ovakvi podaci mogu govoriti i o onemogućenosti žrtava da prijave nasilje, s obzirom na okolnosti u kojima se nalaze.
-Ograničeni su na uzak prostor iz kojeg nemaju puno opcija i na osnovu toga se mogu javiti neki složeniji simptomi poput depresivnosti, zloupotrebe supstanci, agresivnosti također i kod njih tako da ova situacija najviše pogađa one porodice koje su i ranije manifestovale ovakve probleme, naglašava pedagog-psiholog Elmir Ibralić.
Iako ima i novih, za sada se prijave uglavnom odnose na već poznate slučajeve nasilja u porodici. Onima koji nisu u prilici doći, na raspolaganju je besplatni SOS telefon. Iz Sigurne kuće pozivaju žrtve nasilja u porodici, osobe koje kod sebe ili drugih primijete izraženu agresivnost koja bi mogla rezultirati nasiljem da se jave putem telefona ili društvenih mreža. Slika stvarnog stanja onoga što se sada dešava unutar četiri zida u okviru kojih su zatvoreni mnogi nasilnici i njihove žrtve, biće jasnija nakon vraćanja situacije u društvu u ustaljenije tokove.(bhrt,tl)