Lavanda je popularna biljka koja se često sadi i u vrtovima jer privlači pčele i leptire, što pomaže pri oprašivanju drugih biljaka koje rastu u njenoj blizini. Kako bi uspjela, lavanda treba mnogo sunca, dok joj je voda manje potrebna te može preživjeti dulje periode bez nje.
Kroz historiju se lavanda često upotrebljavala kao sredstvo za pranje lica, tijela i rublja, a zbog svog mirisa i eteričnih ulja cijenjena je i kao ljekovita biljka. Njena blagotvorna svojstva u narodnoj medicini iskorištavala su se jednim dijelom pripremom čaja koji smiruje tegobe poput probavnih smetnji, prehlade i grčeva u mišićima, a služila je i kao pomoć kod problema s disajnim sistemom. Eterično ulje lavande još se često upotrebljava kod glavobolja te opekotina sličnih kožnih problema.
Ubrani prije cvjetanja, svježi ili pak osušeni listovi lavande u gastronomiji se upotrebljavaju kao začin jelima od ribe. Lavandu se može dodati u umake. Listići lavande izvrstan su dodatak i svježim salatama, dok se njeni cvjetovi mogu upotrijebiti i u pripremi deserata.
Slatkasti okus i jak miris razlog su zašto se njome mora pažljivo baratati kako ne bi preuzela okus jela u koje se dodaje, ali predstavlja neočekivani dodatak kremama, sladoledima i tortama, kao i šećeru koji se može aromatizirati upravo cvjetovima lavande.
Njen blag miris općenito smiruje, opušta i otklanja osjećaj napetosti, pa se eterično ulje lavande može koristiti i za masažu, a pouzdano pomaže kod reumatskih i bolova mišića.
Eterično ulje lavande jedno od rijetkih koje se može nerazrijeđeno nanositi na kožu. Budući da potiče njenu regeneraciju, odlično je sredstvo pri iscjeljivanju rana i ožiljaka, te akni, ekcema i opekotina.
Lavanda je korisno pomoćno sredstvo u liječenju svih bakterijskih i gljivičnih infekcija kože. (tl)