Požare u BiH gasit će zemlje članice EU-a

Službe civilne zaštite Federacije BiH, Republike Srpske i Distrikta Brčko od rujna ove godine pridružuju se Mehanizmu civilne zaštite Europske unije kada je predviđeno potpisivanje sporazuma nakon gotovo šest godina dugog projekta za unaprjeđenja kapaciteta koji je koštao 2,5 milijuna eura.

Pristup ovom vrlo važnom mehanizmu mnogo će značiti za bolju operativnost službi civilne zaštite na svim razinama, ali i samim građanima koji su izravno pogođeni prirodnim i drugim katastrofama.

Suradnja s članicama

Kao članica tog tijela EU-a, BiH će moći tražiti ili biti zatražena međunarodna pomoć u prirodnim katastrofama ili katastrofama izazvanim ljudskim djelovanjem, ali i surađivati s drugim zemljama članicama u obukama i drugim projektima.

To znači da će u slučaju požara, poplava, potresa, moći računati na zajedničku intervenciju svih članica ovog mehanizma u kojima su sve zemlje EU-a, ali i one koje tek čekaju pristup, piše Večernji list.

Države mogu zatražiti pomoć iz Mehanizma kada žurna situacija nadilazi njihove kapacitete za odgovor na prirodne nesreće. Tijekom 2021. pomoć su zatražile 84 zemlje i jedna međunarodna organizacija. Mehanizam je aktiviran čak 114 puta.

Na službenim stranicama EU-a jasno je objašnjeno kako djeluje njihov mehanizam i kako može pomoći stanovnicima država koje su pristupile ovom projektu. Glavna uloga Mehanizma Unije za civilnu zaštitu je olakšati suradnju država članica u intervencijama civilne zaštite u slučaju katastrofa.

Ovaj program pruža podršku naporima država članica usmjerenih na zaštitu, ponajprije ljudi, ali i okoliša i imovine, uključujući kulturnu baštinu u slučaju prirodnih katastrofa i tehnoloških ili ekoloških nesreća velikih razmjera.

Mehanizam Unije za civilnu zaštitu obuhvaća tri glavne faze ciklusa upravljanja u katastrofama: prevenciju, pripravnost i odgovor u slučaju katastrofe.

Projekti prevencije

Projekti prevencije koji doprinose razvoju politika prevencije nesreća, povezivanju dionika i politika kroz ciklus upravljanja nesrećama te poboljšanja učinkovitosti postojećih instrumenata politike za prevenciju nesreća.

Projekti pripravnosti (otkrivanje, edukacija, umrežavanje, vježbe, mobilizacija stručnjaka) koji doprinose poboljšanju učinkovitosti žurnog djelovanja unaprjeđenjem pripravnosti i svijesti o snagama civilne zaštite, potpori nastojanjima zaštite građana, okoliša i imovine u slučaju prirodne i zahvaljujući čovjeku uzrokovane nesreće, omogućavanju suradnje među zemljama u kontekstu pripravnosti civilne zaštite i onečišćenja mora.

Podsjetimo da je BiH još prije deset godina počela aktivnosti na utemeljenju zajedničke, specijalne postrojbe za borbu protiv prirodnih i drugih nesreća, ali su politički sukobi cijeli projekt srušili.

Vijeće ministara BiH još 2011. donijelo je službenu odluku o uspostavi takve jedne postrojbe koja bi najvećim dijelom bila financirana iz raznih međunarodnih fondova. Bh. institucije vlasti to još nisu odradile zbog političkih konfrontiranja oko razina nadležnosti.

Zamišljeno je da postrojba za spašavanje bude sastavljena od svih sektora civilne zaštite iz BiH, računajući dva entiteta i Distrikt Brčko te da ona pruži pomoć u prirodnoj katastrofi na bilo kojem dijelu BiH kao i da sudjeluju u pružanju pomoći u drugim dijelovima svijeta.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *