Poslovni forum tuzlanske dijaspore: Koliko uloži firma, toliko će i Grad!

Na Forumu u Tuzli prezentiran je i nedavno raspisani javni poziv za dodjelu bespovratnih do 70.000 KM kompanijama koje su u vlasništvu ili suvlasništvu Tuzlaka iz dijaspore

Program Dijaspora invest firmama koje su povezane sa tuzlanskom dijasporom trebao pružiti i nove mogućnosti

Povezivanje sa dijasporom, razmjena najboljih praksi, te identifikacija izazova i načina prevazilaženja prepreka bile su teme Poslovnog foruma tuzlanske dijaspore, održanog u ovom gradu. Forum je dio petogodišnjeg programa Dijaspora invest, koji u saradnji sa lokalnim zajednicama provodi USAID, a čiji je cilj značajnije involvirati dijasporu u socioekonomski razvoj BiH.

Program Dijaspora invest nastavak je ranije implementiranog projekta koji je pomogao osnivanje i rad oko 160 kompanija, generisao više od 50 miliona KM u investicijama iz dijaspore i omogućio otvaranje gotovo 1500 novih radnih mjesta.

„Pokrenuo sam biznis 2010. koji operira i dan danas. Zapošljava oko 80 ljudi. Bavimo se proizvodnjom softvera i radimo to po ugovoru, većinom su sve strane firme. Prije toga sam živio i radio u Americi oko desetak godina“, govori Adnan Mešalić, vlasnik firme CA dizajn.

Program Dijaspora invest bi postojećim, ali i novim firmama, koje su povezane sa tuzlanskom dijasporom, trebao pružiti i nove mogućnosti.

„Ne želimo da aktiviramo samo finansijske resurse dijapsore već da aktiviramo i te neke šire resurse dijaspore, kao što su resursi znanja, kontakti dijaspore… Također, ovim projektom smo uspostavili i partnerstvo sa 30 jedinica lokalne samouprave“, ističe Armin Alijagić, predsjednik NVO Naša perspektiva.

“Nama je jako potrebno da Tuzla postane vrlo atraktivna i da mijenjamo sliku o mogućnostima investiranja. Ja bih preporučio da se počnemo baviti mijenjanjem imidža I jako dobrim digitalnim marketingom , koji polako pokazuje ljudima kakve sve mogućnosti postoje u Tuzli”, kaže Edhem Edi Čustović, suosnivač BH Futures Foundationa.

U svemu tome vrlo bitno je uspostavljenje kvalitetnih kanala komunikacije između javne uprave i dijaspore.

„Radit ćemo jednu platformu kako bismo na još bolji način napravili ambijent – kada dođu ovdje, da mogu da dobiju kvalitetnije usluge, informacije o potencijalnim zonama za investiranje, o projektima podrške investitorima i sve on o što je bitno za održavanje veza sa našom dijasporom“, navodi gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić (SDP).

Na Forumu u Tuzli prezentiran je i nedavno raspisani javni poziv za dodjelu bespovratnih do 70.000 KM kompanijama koje su u vlasništvu ili suvlasništvu Tuzlaka iz dijaspore. Firme ne smiju biti starije od tri godine, sredstva će biti dodijeljena u odnosu 1:1, grad i firma, a za nabavku opreme, alata, mašina…

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *