Nekoliko gradova Tuzlanskog kantona je u fazi pripreme zahtjeva za izuzeće od uredbe Vlade Federacije BiH o neradnoj nedjelji.
Poslodavci upozoravaju da su posljedice ove uredbe kao i one o minimalnoj plaći već vidljive. Najavljuju i mirne proteste u Sarajevu, piše BHRT.
Zatvaranje prodajnih objekata, otpuštanja, diskriminacija radnika, povećanje cijena proizvoda, samo su neke od posljedica zakona o neradnoj nedjelji i minimalnoj plaći, upozoravaju poslodavci iz Gračanice.
Zbog specifičnosti položaja ovog grada, očekuje se značajno smanjenje priliva sredstava ukidanjem radne nedjelje.
– Smatram da bi ovakva odluka donesena na nivou cijele BiH dala konkretne efekte, ali na ovaj način sve trgovce i privredne subjekte dovodi u neravnopravan i nepovoljan položaj – stava je Esmir Mulić iz Udruženja poslodavaca Grada Gračanica.
Zvaničnih podataka o posljedicama novih zakona nema, a i oni koji pristižu se ne podudaraju sa stanjem na terenu, ističe gradonačelnik.
– Ono što znam od naših manjih poduzetnika, idu prema tome da će zatvarati svoje radnje. Čak imamo jedan restoran koji je bio u Gračanici, on je zatvoren. Par manjih radnji su isto tako pred zatvaranjem – dodao je Sadmir Džebo, gradonačelnik Gračanice.
– Mislim da je ta neradna nedjelja dosta utjecala na promet u Tuzlanskom kantonu. Dosta privrednika je nezadovoljno, čak evo i radnici sve više izražavaju želju da se vrati ta nedjelja – kazao je Almir Žilić, ministar trgovine, turizma i saobraćaja TK.
U Gračanici pripremaju zahtjev za izuzeće od primjene uredbe o neradnoj nedjelji. Ističu da i Zakon minimalnoj plaći već ima posljedice, napominjući da plaća treba biti i veća od hiljadu maraka, ali nameti moraju biti smanjeni.
– Ovlaštene institucije nisu dostavile podatke, ali nezvanično saznajemo da postoji par kompanija koje nisu produžile ugovor o radu svojim zaposlenicima – tvrdi Tarik Jahić iz Udruženja poslodavaca Grada Gračanica.
Iz Udruženja poslodavaca Živinica za BHRT su potvrdili da će 26. februara, za kada je zakazana sjednica federalnog Parlamenta, odžati mirne proteste u Sarajevu, tražeći donošenje seta fiskalnih zakona, koji će rasteretiti privredu.
Dodaju da i u ovom gradu već ima otpuštanja radnika, a u martu bi to tek moglo biti intenzivirano.
Poslodavci ističu da će sačekati zvanične podatke o uticaju neradne nedjelje i minimalne plaće na privredu, a nakon toga će odlučiti o daljim koracima. (tl)