Posljedica sukoba na Bliskom istoku: Novi rast cijena u BiH

Za sada ni u FBiH ni u RS-u nema naglog skoka cijena goriva, ali se situacija prati iz dana u dan.

poskupljenje gorivo benzin dizel fbih
(Dizel jeftiniji, benzin poskupio – Foto: Ilustracija, arhiva)

Lančano dolazi do povećanja troškova u transportu, poljoprivredi i građevinskom sektoru, što će na koncu voditi većim cijenama osnovnih životnih namirnica

Situacija na Bliskom istoku brzo se odrazila i na život u Bosni i Hercegovini. Cijene goriva su u skoku, vozači već kupuju zalihe, tako da su prethodna dva dana pumpe bile prepune automobila. Neki su kupovali u ogromnim količinama. Cijene su blago skočile, ali se očekuje novo poskupljenje, i to ne samo goriva nego i osnovnih životnih namirnica.

Za sada ni u FBiH ni u RS-u nema naglog skoka cijena goriva, ali se situacija prati iz dana u dan.

Globalni rast

Ne mogu stvarno uticati na to, šta mi vrijedi da je i stotinu maraka. Kako svim ljudima, tako i nama, rekao nam je vozač Emir.

Sukob na Bliskom istoku neminovno će se odraziti i na bh. privredu u kontekstu poskupljenja goriva – trenutno nema signala da bi moglo doći do prave nestašice goriva, ali poskupljenje jeste realna mogućnost, posebno ako se sukob produbi i utječe na globalnu isporuku nafte, potvrđuju iz Vanjskotrgovinske komore BiH. Poručuju da Bosna i Hercegovina nema stratešku ovisnost o nafti, ne uvozimo ključne prehrambene proizvode iz ratom pogođenih zemalja, energetski sistem nije povezan s tamošnjom infrastrukturom, niti industrijska proizvodnja u BiH ovisi isključivo o zemljama pogođenim ratom. Stvarni rizik u ovom slučaju za BiH je globalni rast cijena energenata.

– Dakle, ako sukob ostane regionalan, bez šire energetske eskalacije, pad izvoza i uvoza bio bi minimalan i kratkoročan. Ako dođe do šireg energetskog šoka, moguć je pad izvoza od tri do sedam posto, indirektno kroz pad tražnje u EU, uz istovremeni rast inflacije, navode iz VTKBiH.

Neki od vozača stvaraju zalihe, dok drugi smatraju da ne mogu ništa promijeniti.

Prema podacima od 3. marta, prosječna cijena dizela iznosi 2,38 KM po litri, dok je cijena premium bezolovnog benzina 95 – 2,33 KM po litri. Iz federalnog Ministarstva trgovine ističu da svakodnevno prate kretanja na domaćem i međunarodnom tržištu. Na snazi je i dalje Odluka Vlade Federacije BiH o ograničenju marži na naftne derivate, prema kojoj je maksimalna maloprodajna marža ograničena na 0,25 KM po litri, a veleprodajna na 0,06 KM.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *