Polovina tužilaštava u Bosni i Hercegovini nije pokrenula nijednu istragu za visoku korupciju u posljednje tri godine, pokazuje “Analiza efikasnosti procesuiranja visoke korupcije” koju je Transparency International BiH (TIBiH) predstavio u Sarajevu.
Samo jedan od devet tužilaca specijaliziranih za privredni kriminal i korupciju pokrenuo je istragu u 2023. godini, što čini tek 0,11% od ukupnog broja. U devet od 18 tužilaštava u BiH nije pokrenuta nijedna istraga za visoku korupciju od 2021. do 2023. godine. Ova tužilaštva uključuju Kantonalno tužilaštvo BPK, ZHK, Kantona 10, Posavskog kantona, te okružna tužilaštva u Prijedoru, Banjoj Luci, Doboju, Bijeljini i Istočnom Sarajevu.
Iako se očekivalo da će odgovornost za procesuiranje visoke korupcije u Republici Srpskoj biti prenesena na Posebni odjel Republičkog javnog tužilaštva, i ova institucija je imala samo četiri prijave i tri optužnice za visoku korupciju u posljednje četiri godine.
Od 2021. do 2023. godine, sudovi u BiH izrekli su kaznu zatvora u samo 11 od 18 osuđujućih presuda za visoku korupciju, dok su u sedam slučajeva izrečene uslovne kazne, pokazuje analiza TI BiH.
Na konferenciji “Kako do uspješnijeg procesuiranja predmeta korupcije”, ambasador Norveške u BiH Olav Reinertsen istaknuo je ključnu ulogu civilnog društva u praćenju rada vlasti i osiguravanju primjene zakona.
Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora TI BiH, naglasio je da je pravosuđe u BiH zarobljeno političkim elitama i organiziranim kriminalom, što dovodi do fingiranja pravosudnih reformi i daljeg pogoršanja stanja.
Konferencija, koju je organizirao Transparency International BiH uz podršku projekta SMART Balkan i Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške, okupila je predstavnike pravosuđa i druge relevantne aktere kako bi razvili konkretna rješenja za efikasnije pravosudne procese u BiH.
Prezentirani rezultati potvrđuju nalaze Indeksa percepcije korupcije (CPI) za 2023. godinu, koji pokazuje da BiH ima najnižu ocjenu u regiji zapadnog Balkana i bilježi značajan pad u percepciji korupcije, izgubivši sedam CPI bodova u posljednjoj deceniji.