Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the all-in-one-wp-migration domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web2/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web2/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Pogled iz Sarajeva: Vojska Srbije ponovo na Drini - Tuzla L!VE

Pogled iz Sarajeva: Vojska Srbije ponovo na Drini

Od ove godine Vojska Srbije ponovo izlazi na Drinu budući da obnavlja pješadijski bataljon koji je tu bio lociran u vrijeme JNA i Vojske Jugoslavije. Osim ovog, u 2022. formirana su još četiri nova bataljona te vojske u Priboju, Nišu, Pirotu i Kuršumliji, a očekuje se i formiranje eskadrile bespilotnih letjelica.

U Ministarstvu odbrane i Generalštabu Srbije osnivanje novih bataljona objašnjavaju potrebom povratka vojske u nekadašnje garnizone, jer to navodno narod u spomenutim gradovina traži, ali ne govore o tome da li će se brojno stanje Vojske Srbije zbog toga povećavati.

Vojska Srbije sada ima oko 28.000 ljudi, a za popunu novih jedinica trebalo bi najmanje 2.500 i neizvjesno je kako će se izvršiti preraspodjela kadra ili se možda popuna planira ponovnim uvođenjem obaveznog vojnog roka, a što bi se moglo dogoditi već ove godine.

Inače, Vojska Srbije ima najviše profesionalnih vojnika u regiji, a druga po tom broju je Vojska Hrvatske sa oko 17.000 vojnika.

U kasarni Klupc i u Loznici 90-ih je bila loznička brigada koja je bila naprije u sastavu Operativne grupe “Drina”, a poslije Drinske divizije, a dok je bila OG njen komandant je bio general Tomislav Šipčić koji je, nakon što je zapalio Vijećnicu u Sarajevu i naredio druge zločine, u septembru 1992. pobjegao u Srbiju. Protiv Šipčića je podnesen izvještaj o izvršenju krivičnog djela ratnog zločina, ali on živi u Beograd i nedostupan je pravosudnim organima BiH.

Pomenuta brigada je tokom agresije na BiH po potrebi iz Loznice prelazila u Zvornik i sadejstvovala s Vojskom Republike Srpske. Procijenjeno je da je 40.000 Bošnjaka protjerano s područja Zvornika i okoline i to je, poslije Bijeljine, bio drugi grad u BiH koji su silom preuzele vojne i paravojne formacije iz Srbije. Prema podacima Istraživačko-dokumentacionog centra u Sarajevu, u periodu od 1992. do 1995. u općini Zvornik poginulo je ili nestalo 3.936 osoba.

Zbog ovih zločina Loznica je građanima Tuzlanskog kantona u neprijatnom sjećanju i prije vijesti o novom bataljonu bili su smireni, ali sada naviru sjećanja posebno onih koji su protjerani iz Podrinja i sada žive u Tuzli i drugdje u BiH. Doduše loznička kasarna promijenila je ime i zove se “Podnarednik Momčilo Gavrić” po najmlađem podoficiru u Prvom svjetskom ratu, ali suština je u tome da će novi bataljon, pored ostalog, imati čamce i obučavati se za brzo prelaženje Drine s desne na lijevu stranu. Nalazi se u sastavu Prve brigade VS čije je sjedište u Novom Sadu.

Priboj je grad u jugozapadnoj Srbiji na tromeđi Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine koji ima 22.500 stanovnika i zbog svog položaja ima i geostrategijsku važnost za Srbiju. U kasarni se neće graditi čvrsti objekti već će vojska i komanda bii smješteni u kontejnerima. Brdsko-planinski bataljon bit će naoružan lakim pješadijskim naoružanjem i nalazit će se Drugoj brigadi VS-a čija je komanda u Kraljevu.

Moj poznanik, Vojni analitičar iz Beograda, Vlade Radulović, kaže da je suština formiranja bataljona u Priboju obuka za izvršavanje borbenih djejstava u brdsko-planinskim uvjetima. Zapravo, Priboj je okružen planinama: jugozapadno uz granicu s BiH nalazi se Bić visine 1.386 m, јugoistočno je planina Pobijenik (1.423 m) sjeverno je pribojski Crni vrh (1.186 m), a sjeveroistočlno Banjsko brdo (1.282 m).

Planirano je da Republika Srbija od fabrika domaće vojne industrije u narednih pet godina naruči naoružanje, vojnu opremu i municiju vrijednu 1,25 milijardi eura. To ovu narudžbu čini najvećom još od vremena JNA i očekuje se da od tog novca jedinice dobiju nova borbena, oklopna i transportna vozila, pješadijsko naoružanje, optiku i balističku zaštitu, haubice, kao i modernizirano, ali i tek razvijeno, suvremeno raketno naoružanje.

Zanimljivo je da Republika Srbija tvrdi da se naoružava da bi jačala odbrambenu moć, kao da joj kao vojno neutralnoj državi, prijeti opasnost od nekoga, a istina je da je ona, osim s Hrvatskom, u relativno dobrim odnosima sa svima u regiji, pa i sa članicama NATO-a. Kad se enormno naoružava Srbija ne vodi računa o tome kako bi se to moglo odraziti odraziti na susjede, posebno na Bosnu i Hercegovinu s kojom ima jednu od najdužih granica.

Žitelji sjeveroistočne Bosne još nisu zaboravili agresiju koja je 90-tih dolazila i preko Drine dolaskom Novosadskog i Užičkog kropusa i Drinske divizije Vojske Jugoslavije. (Piše: Đuro KOZAR, vojnopoltički analitičar iz Sarajeva)

(Stavovi i mišljenja izneseni u ovom tekstu su isključivo autorovi i ne odslikavaju nužno stavove redakcije portala)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *