Pet savjeta za borbu sa zimskom depresijom i stresom

Istraživanja su pokazala da svjetlosna terapija, koja oponaša sunce u mračnim mjesecima, može pomoći u regulaciji nivoa serotonina i smanjenju depresije čak i tokom najmračnijih večeri
pet savjeta za borbu sa zimskom depresijom i stresom
(Tromost je jedan od prvih simptoma sezonske depresije koja se javlja zimi – Foto: Ilustracija)

Dok su sezonska depresija i sezonski afektivni poremećaj (SAD) uticali na mnoge u prošlosti, stručnjaci za mentalno zdravlje sumnjaju da će efekti biti veći ove sezone.

Ove promjene raspoloženja su biohemijski povezane s cirkadijalnim ritmom, svjetlošću i temperaturom, tako da manipulacija ovim resursima može pomoći u upravljanju simptomima.

Vježbajte prvo ujutro

Prvo vježbanje ujutro može stimulirati skok kortizola, što može pomoći da se probudite. I ne, to ne mora biti dvosatni čas joge (osim ako to ne želite). Vježbe s kratkim udarima će biti jednako efikasne.

Skakanje na 30 sekundi i 30 sekundi pauze u trajanju od pet minuta zapravo će promijeniti nivoe hormona, zajedno sa dodatnim prednostima naleta endorfina.

Koristite svjetlosnu terapiju

Istraživanja su pokazala da svjetlosna terapija, koja oponaša sunce u mračnim mjesecima, može pomoći u regulaciji nivoa serotonina i smanjenju depresije čak i tokom najmračnijih večeri.

Kako to funkcionira? Melatonin (koji reguliše cirkadijalni ritam) raste kada sunce zađe, signalizirajući tijelu da je vrijeme za spavanje. Naravno, kada sunce zađe u 16 sati, rijetko ko je u savremenom svijetu spreman za spavanje. Ovo zbunjuje tijelo i može dovesti do mnoštva problema sa spavanjem, stvarajući povratnu petlju koja utiče na nivoe serotonina i raspoloženje.

Uključivanjem svjetlosne kutije od 10.000 luksa (koja je oko 20 puta svjetlija od standardne sijalice za zatvorene prostore ), tijelo je u stanju da ostane budnije. Samo ga isključite i upotrijebite naočale s plavim svjetlom kada je zapravo vrijeme da počnete s radom. Kombinacija svjetlosne kutije sa terapijom crvenim svjetlom može biti izuzetno korisna.

Obratite pažnju na svoje hranljive materije

Jedna od velikih stvari na koju moramo obratiti pažnju su naši esencijalni nutrijenti i vitamini. Vitamini i minerali su bitan faktor u funkcionisanju ćelija, a ako nemamo odgovarajuću količinu vitamina D ili magnezijuma, na primjer, također ćemo imati promjene raspoloženja. Nedostatak ovih vitamina može dovesti do više nemira, anksioznosti i poteškoća sa spavanjem.

Nekoliko ključnih nutrijenata za zimske mjesece su vitamin D magnezijum, folna kiselina i B vitamini.

Ishrana, izlaganje na otvorenom i historija zdravlja mogu uzrokovati varijacije u ljudskim potrebama za nutrijentima. Razgovor sa svojim doktorom o personaliziranijem planu suplementacije može biti od pomoći.

Potražite podršku

Pronalaženje nekoga kome možete vjerovati i kome se možete povjeriti može biti dobra odluka, bilo da se radi o pružaocu usluga mentalnog zdravlja, ljekaru, članu porodice, prijatelju, partneru ili saradniku.

Poduzmite nešto ranije

Zimi, tromost je jedan od prvih simptoma sezonske depresije koji se javljaju. Odvajanje vremena za izlazak napolje oko podneva svakog dana, prije nego što postane previše hladno (ili čak i kada jeste), može pomoći u povećanju nivoa vitamina D i izlaganju prirodnoj sunčevoj svjetlosti. (tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *