Viršle su mnogima česta namirenica za doručak iako se zna da nisu najbolji izbor. Sada je dokazano i da su štetne.
Naime, veliko istraživanje o štetnosti namirnica otkrilo je da viršle skraćuju život u značajnoj mjeri.
Kako su naučnici otkrili, svaka pojedena viršla skraćuje život pojedincu za više od pola sata. Tačnije, novi indeks koji procjenjuje nutritivni utjecaj gotovo 6.000 namirnica otkrio je da svaka viršla koju osoba pojede može prekratiti životni vijek za tačno 36 minuta.
Stručnjaci sa Univerziteta u Mičigenu objasnili su kako ovaj indeks funkcioniše: on uzima u obzir sve aspekte životnog ciklusa određene namirnice, uključujući način na koji je proizvedena, prerađena, konzumirana i čuvana, kao i koliko je proizvod hranljiv.
Posmatrajući faktore rizika kao što su natrij i transmasne kiseline unutar viršle, i ravnajući ih sa “prednostima” kao što su polinezasićene masti i vlakna, dolazimo do krajnje vrijednosti od 36 minuta života koje svaka viršla oduzima pojedincu.
Nasuprot tome, istraživači su otkrili da maslac od kikirikija može da produži životni vijek za 33 minuta. Losos je također dobio zeleno svjetlo zbog svoje hranljive vrijednosti, pa je tako ocijenjeno da produžava životni vijek za 16 minuta.
Brojne studije su dokazale da se prerađeno meso često sastoji od “nepoznatih” i teško prepoznatljivih sastojaka, uključujući hemikalije, boje, zaslađivače i konzervanse.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), vodeći uzroci smrti na globalnom nivou su tri stanja koja se mogu spriječiti. To su bolesti srca, demencija i rak. (tl)