Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the all-in-one-wp-migration domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web2/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web2/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Ovo je najgora hrana za nadutost - Tuzla L!VE

Ovo je najgora hrana za nadutost

Nadutost može biti vrlo neugodna, a obično se događa zbog plinova i probavnih smetnji, ali i navike pijenja i prehrane također mogu igrati važnu ulogu.

Srećom, nadutost može nastati zahvaljujući metodama koje pomažu u smanjenju nelagode, ali i izbjegavanjem neke hrane i piće, kaže dijetetičarka Molly Hembree za Eat This.

Prema njenim riječima, najgora hrana za nadutost je ona koja sadrži hemijske spojeve poliole.

– Ako imate napuhan trbuh, trebate izbjegavati hranu i piće koji sadrže dodane šećerne alkohole ili poliole – rekla je.

Prema Hembree, polioli uključuju šećerne alkohole kao što su manitol, ksilitol, maltitol i sorbitol. Šećerni alkoholi su nekalorične alternative šećeru koje dovode do stvaranja trbušnih plinova, nadutosti i proljeva kada se konzumiraju u prevelikim količinama.

U istraživanju objavljenom u časopisu Nutrition Journal, postoji veza između poliola i poteškoće u probavi ili apsorpciji hranjivih tvari iz hrane. Istraživanje je zaključilo da se malapsorpcija poliola razlikuje od osobe do osobe, ali se povećava kada se polioli konzumiraju u kombinaciji s drugim ugljikohidratima.

Istraživanje je također sugeriralo da polioli mogu izazvati gastrointestinalne simptome kao što su nadutost, nelagoda u trbuhu, a imaju i laksativni učinak. Iako je malapsorpcija vjerojatno razlog za neke od simptoma, postoje i drugi čimbenici koje treba uzeti u obzir kao što su vrsta unesenog poliola, obrazac potrošnje i sposobnost debelog crijeva da reapsorbira vodu.

Polioli se pojavljuju u mnogim namirnicama, a možda i u nekima koje ne biste očekivali.

– Nalaze se u žvakaćim gumama bez šećera, bombonima s nižim sadržajem šećera, granola pločicama ili sladoledima s manjim brojem kalorija – ističe Hembree.

Također ih možete pronaći u određenom voću i povrću, kao što su jabuke, cvjetača, celer, gljive, trešnje i avokado. (tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *