Ovaj ugljikohidrat nosi titulu tajne dugovječnosti

Hljeb često ima lošu reputaciju zbog trendova u ishrani, no to ne vrijedi za sve vrste hljeba – naročito za kiselo tijesto.

(Ugljikohidrat koji će doprinjeti vašem zdravlju-Foto: Pexels.com)

Postoji širok spektar namirnica bogatih ugljikohidratima koje mogu značajno doprinijeti vašem zdravlju, posebno kada je riječ o osiguravanju energije.

Hljeb često ima lošu reputaciju zbog trendova u ishrani, no to ne vrijedi za sve vrste hljeba – naročito za kiselo tijesto.

Ova vrsta hljeba pruža brojne prednosti u odnosu na standardni bijeli hljeb. U nastavku otkrivamo ključne informacije o hljebu od kiselog tijesta prema riječima stručnjaka za ishranu.

Šta je kiselo tijesto?

Kiselo tijesto se priprema pomoću posebnog startera, mješavine brašna i vode koja fermentira. Ovaj starter daje tijestu karakterističan okus.

Iako kiselo tijesto ima nutritivne sličnosti s hljebom od cjelovitih žitarica, napominje dijetetičarka Amanda Sauceda, cjeloviti hljeb obično sadrži više vlakana. Međutim, možete koristiti integralno brašno za pripremu kiselog tijesta i tako povećati unos vlakana.

Postoji i nekoliko varijanti kiselog tijesta – od raženog, do najpoznatijeg kiselog tijesta iz San Francisca, koje se priprema pomoću specifičnog kvasca iz tog područja.

Hljeb od kiselog tijesta i zdravlje crijeva

Fermentacija kiselog tijesta stvara prebiotike, koji su ključni za zdravlje crijeva. Oni služe kao hrana korisnim bakterijama u crijevima, olakšavajući probavu i podržavajući ravnotežu mikrobioma.

Učinci na šećer u krvi

Za one koji vode računa o stabilnosti šećera u krvi, hljeb od kiselog tijesta može biti povoljniji izbor u odnosu na bijeli hljeb. Iako nema mnogo istraživanja o ovoj temi, smatra se da kiselo tijesto ima niži glikemijski indeks, što znači da može manje utjecati na šećer u krvi.

Lakša probava i antioksidansi

Kiselo tijesto sadrži mliječnu kiselinu i kvasac koji smanjuju nivo fitinske kiseline – spoja koji može ometati apsorpciju nutrijenata. Zahvaljujući nižem sadržaju fitinske kiseline, ovaj hljeb je lakše probavljiv i bogatiji antioksidansima.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *