Otvoreno pismo GU Tuzle: Zašto i kome je odgovaralo ‘konzerviranje’ gradilišta istočne tribine stadiona Tušanj?

Zahvaljujući (ne)odgovornim ponašanjem Gradske uprave Tuzla, prošle godine je gradilište "konzervirano" nasipnim materijalom ispod kojeg je ostala prekrivena grobnica šipova

(Dr. Jasenko Čomić, dipl. inž. geologije)

Zašto i kome je odgovaralo da se temeljenje istočne tribine gradskog stadiona “Tušanj”, definisano geomehaničkim Elaboratom marta 2002. godine, kojeg je izradila firma “GEORAD” d.o.o.Tuzla, promijeni?

Zbog specifične geološke sredine geomehaničkim Elaboratom predloženo je duboko temeljenje na bušenim armirano betonskim šipovima dubine od 8,0 do 10,0 m prečnika 600 mm, a naknadno izvedeno stanje je 20,0 m dužine. Razlika u metraži šipova je neopravdano povećala investiciju te su sredstva potrošena nepotrebno.

U građevinarstvu procedura izgradnje objekta fundiranog na šipovima sprovodi se u nekoliko koraka, pri čemu se vrši ispitivanje integriteta i nosivosti šipova probnim opterećenjem što ovdje nije proveden slučaj. Izgradnja istočne tribine stadiona Tušanj započeta je u decembru 2015. godine. Gradnja je u međuvremenu obustavljena, vidljivi dijelovi armature su potpuno korodirali jer nije izvedena AB naglavna greda koja povezuje šipove.

(Groblje šipova na istočnom dijelu stadiona Tušanj – Foto: JČ)

Zahvaljujući ne/odgovornim ponašanjem Gradske uprave Tuzla, prošle godine je gradilište “konzervirano” nasipnim materijalom ispod kojeg je ostala prekrivena grobnica šipova.

Stadion Tusanj, istocna tribina, grobnica sipova

(Zašto je gradilište istočne tribine stadiona Tušanj ‘konzervirano’ – Foto: J.Č.)

Da li Gradska uprava svojim neznanjem utiče na ranjivost prostora, okoliša i intelekt građana?

Potrebno je ukinuti dosadašnju praksu davanje pismene Izjave od strane potencijalnog investitora gradnje ili kod tehničkog prijema građevine o odricanju prava na naknadu štete koja bi mogla nastati u toku eksploatisanja objekta. Navedena Izjava mora biti sudski ovjerena i unešena u zemljišnje knjige. Postavlja se pitanje značaja građevinske dozvole, a time se diskredituju članovi komisije za tehnički pregled građevine kod izdavanja odobrenja za upotrebu. U ovom momentu se nagađa sa alarmantnim podacima da u Tuzli ima više od 7000 nelegalno sagrađenih objekata, koji svojim položajem u prostoru ugrožavaju legalno izgrađene građevine.

Da li Gradska uprava svojim neznanjem podstiče izgradnju nelegalnih građevina?

Gradsko vijeće Tuzla, na sjednici od 1. decembra 2014. godine, donijelo je Odluku o usvajanju Prostornog plana Grada Tuzla za period 2010.- 2030. godine. Gore navedeni model o odricanju prava na naknadu štete za potencijalne investitore građevina se isključivo odnosio na dio terena koji se nalazi pod uticajem procesa slijeganja terena nastao kao posljedica eksploatacije soli na ležištu Tušanj i definisanih uslova vezanih za utvrđen stepen konsolidacije terena (član 128. i 129. ove Odluke). Prema sadašnjoj praksi primjenjuje se na kompletnoj teritoriji grada Tuzle.

S obzirom na ekspanziju gradnje objekata na dijelu terena koji se nalazi pod uticajem nekadašnje nekontrolisane eksploatacije slanice na revirima Hukalo i Trnovac i izvršene kategorizacije (ponašanja-monitoringa) terena, iziskuje sistematski rad srodnih naučnih i stručnih disciplina: geodezije, geologije, inženjerske geologije, geomehanike, hidrogeologije, geofizike i građevinarstva.

Odluku o usvajanju Prostornog plana Grada Tuzla usvaja predstavnički organi tj. gradsko vijeće. Međutim, korektor u donošenju tih odluka u većini slućajeva ne predstavljaju predstavnici tehničkih struka. (Piše: Dr. sc. Jasenko Čomić, dipl. inž. geol., direktor firme “Georad” d.o.o. Tuzla)

Podijeli

One comment

  1. Bolje je pitanje, ko je ovim zatrpavanjem bacio tolike pare koje su potrošene za one temelje?
    Ovo je skandal velikih razmjera i neko bi trebao odgovarati zbog ovoga.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *