Otpadanje fasade treba shvatiti ozbiljno, posljedice mogu biti teže (Foto)

Ovo je sigurno jedan problem koji traži sistemski i stručan pristup da bi bio riješen na kvalitetan način. A to je nešto što stanari u tim objektima moraju dobiti zbog sigurnog i zdravog stanovanja u njima
(Ograđeni dio opasnog parkirališta u zgradi A-4 bloka A u naselju Sjenjak – Foto: MPt)

Četiri dana nakon što je u Ul. I. Mujezinovića 51, ulaz A-4, u tuzlanskom naselju Sjenjak, s devetog kata zgrade otpao poveći komad fasade i oštetio nekoliko parkiranih automobila, ništa se nije dogodilo u smislu popravke ili osiguranja od mogućih težih posljedica.

Istina, neko je na parkiralištu ispod postavio traku, pričvršćenu za dvije kartonske kutije, kako bi upozorio vozače da na tom mjestu ne parkiraju vozila. No, tim dijelom i dalje prolaze pješaci, pa postoji latentna opasnost od otpadanja dijelova fasade i nesreće.

Da li je nadležnoj službi Gradske uprave signaliziran problem, nije poznato. Moguće da su predstavnici Odbora etažnih vlasnika sa spomenute adrese tražili intervenciju ‘Tuzla-lifta’, ovlašćenog upravitelja ovog dijela zgrade, ali ni to nije poznato, niti se po bilo kakvim aktivnostima može zaključiti.

Uglavnom, komadi betona i dalje otpadaju sa zgrade. Nastali otvor na fasadi mogao bi postati ‘golubarnik’ ili leglo insekata i raznih buba. Naposljetku, za jačih kiša akumulacija vode u rupi mogla bi ugroziti stanare desno ili dolje i pričiniti im znatnu štetu.

Tvrdnje da problem treba delegirati vlasnicima etažnih stanova, djelimično je prihvatljiva. Ipak, sigurnost građana i zgrada u Gradu Tuzli nesumnjivo je u nadležnosti Gradske uprave koja, ako ništa drugo, može pomoći stanarima u sananciji oštećenja ili zahtijevati od upravitelja zgrade brži početak sanacije.

Uostalom, evo kako otpadanje dijelova fasade aa spomenutog objektu u bloku A naselja Sjenjak, komentariše ugledni inženjer arhitekture Milorad Stojanović iz Tuzle, već godinama stanovnik Danske gdje ima vlastiti projektantski biro.

Ovo „krunjenje“ (otpadanje) dijelova fasada na zgradama građenim u IMS (Žeželj) sistemu nije nešto novo i od jučer u našem gradu. Zbog činjenice da su se se dosadašnji problemi sa fasadama nastali usljed protoka vremena i izostanka potrebnog kontrolisanja i održavanja, koji ovaj sistem zahtijeva, manifestovali srećom u manjem obimu i bez većih štetnih posljedica, nisu skrenuli neku pažnju. Ali, u svakom slučaju ovo je nešto što se u određenim krugovima mora shvatiti krajnje ozbiljno jer sutra posljedice mogu biti značajno veće i teže. Ako se to ne uradi u budućnosti može doći do ugroženosti statike i građevinske fizike objekata. Ovo je sigurno jedan problem koji traži sistemski i stručan pristup da bi bio riješen na kvalitetan način. A to je nešto što stanari u tim objektima moraju dobiti zbog sigurnog i zdravog stanovanja u njima kao i sam grad ako želi da ostane i dalje poželjna turistička destinacija, pošto niko ne želi da posjećuje grad sa oronulim i zapuštenim fasadama“, izjavio je za portal TuzlaLIVE.ba arhitekta Stojanović. (mp, tl – Foto: TuzlaLIVE.ba)

Podijeli

One comment

  1. I sta bi? Iseliti ljude na jedno 4 godine, po nasoj dinamici, da bi se to malo saniralo.
    Ali prvo tender

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *