Okrugli sto o herojima zračnog mosta tokom agresije na RBiH

Udruženje zrakoplovaca “Zračni most” Tuzla organizira Okrugli sto na temu „Značaj zračnog mosta za enklave u istočnoj i zapadnoj Bosni u vojno-političkom i humanitarnom kontekstu“, koji će biti održan danas, 25.04.2023.godine u 12:00 sati, u Kući i ateljeu Ismeta Mujezinovića Tuzla.

Nakon uvodne riječi predsjednika Udruženja, Izudina Maleškića, slijedi izlaganje panelista po zadanim temama;

1. dr.sc. Izet Šabotić, redovni profesor „Historiografija i kultura pamćenja–bosanskohercegovačko iskustvo“

2. dr.sc. Sead Selimović, redovni profesor „Historijska istina ili fikcija: Značaj naučnog pristupa u istraživanju rata protiv Republike Bosne i Hercegovine (1992 – 1995)“

3. general Enes Husejnović – Udruženje generala Bosne i Hercegovine „Značaj zračnog mosta za enklave u istočnoj i zapadnoj Bosni u vojno-političkom i humanitarnom kontekstu”

4. general Mustafa Polutak – Udruženje za zaštitu tekovina i borbe za Bosnu i Hercegovinu „Važnost institucionalnog obilježavanja datuma ili događaja u kontekstu zaštite tekovina borbe za Bosnu i Hercegovinu“

5. mr. Azir Osmanović – Memorijalni centar Srebrenica  „Značaj zračnog mosta za opstanak enklave Srebrenica“

6. Salih Brkić – novinar „Zračni most kroz prizmu novinara“

Moderator okruglog stola, pilot Midhat Slatina – vanjski saradnik u Centru za kulturu i mlade, pozorišna skupina Rajvosa.

Okrugli sto se organizuje u sklopu obilježavanja 7. maja, datuma koji je nedavno prošao Skupštinsku proceduru u formi inicijative Udruženja zrakoplovaca-Zračni most da se uvrsti u Zakon o značajnim datumima, događajima i ličnostima na području TK i obilježava kao Dan zračnog mosta. Inicijativa je jednoglasno usvojena 15.marta i u narednom periodu očekuje se usvajanje izmjena i dopuna zakona po kojim bi se 7.maj obilježavao kao Dan zračnog mosta.

U fokusu Okruglog stola je važnost naučno-istraživačkog pristupa u dokumentovanju svih činjenica i okolnosti u kojim su izvršavani letovi kojim su u toku agresije na Bosnu i Hercegovinu povezivane enklave Srebrenica, Žepa, Goražde i Bihać sa slobodnom teritorijom kao i podsjećanje na ukupan doprinos zrakoplovstva i zarakoplovaca u odbrani Bosne i Hercegovine.

Na važnost podsjećanja i razvijanja kulture pamćenja te naučnog pristupa u istraživanju i dokumentovanju svih segmenata otpora ratu protiv Bosne i Hercegovine govoriće profesori Izet Šabotić i Sead Selimović.

General Enes Husejnović govoriće o značaju zračnog mosta posmatran kroz vojno-političku i humanitarnu prizmu. Tom prilikom pored podsjećanja na značaj tih letova za opstanak enklava biće i podsjećanje na žrtve zračnog mosta, u prvom redu podsjećanje na našu najveću zrakoplovnu tragediju u proteklom ratu koja se dogodila 7.maja 1995.godine.

Taj let je bio i zadnji let za enklave u istočnoj Bosni. Let za Žepu 7.maja 1995.godine završio je tragedijom, pogibijom kompletne posade helikoptera, pilota Džemala Malkića i Envera Čokića, kao i letača tehničara Izeta Džambića. Tada su poginula i tri ljekara, dr. Sead Halilović, dr. Husein Halilović i dr. Muhamed Deljković. Također poginula su i šestorica putnika, a deset ih je teže ili lakše povrijeđeno.

Okrugli sto je prilika da se naša javnost upozna i sa herojima zračnog mosta u Krajini, gdje je poginula i prva zrakoplovna žrtva, pilot Samir Beganović. Također prilika je da se spomenu i heroji zračnog mosta koji nisu više sa nama, piloti Edvin Iftić i Meho Merdanić kao i pogibija ministra vanjskih poslova RBiH dr. Irfana Ljubjankića i članova njegove delegacije, koji su također žrtve zračnog mosta.

General Mustafa Polutak govoriće o važnosti institucionalnog obilježavanja datuma ili događaja u kontekstu zaštite tekovina odbrambenog rata i ukupne borbe za Bosnu i Hercegovinu.

Mr. Azir Osmanović govoriće o značaju letova za Srebrenicu i njihov doprinos opstanku enklave Srebrenica prije izvršenja genocida.

Okrugli sto na ovu temu prva je javna riječ, ujedno i podsjećanje javnosti na humanitarni doprinos zrakoplovstva Armije Republike Bosne i Hercegovine kroz povezivanje enklava Srebrenica, Žepa, Goražde i Bihać sa slobodnom teritorijom zračnim mostom. Bili su to letovi nade, spasa i vjere u pobjedu.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *