Od danas nove kontrole na granicama, putnici iz BiH mogu čekati znatno duže

Umjesto dosadašnjeg pečatiranja pasoša, EES uvodi elektronsku evidenciju podataka o putnicima, kao što su lični podaci, vrijeme i mjesto ulaska i izlaska, te trajanje boravka

velike novcane kazne za one koji pri ulasku u eu nose nedozvoljenu robu
(Od danas su radi novih kontrola moguća duža zadržavanja na graničnim prelazima – Foto: Ilustracija)

Putnici iz Bosne i Hercegovine od početka januara mogu se suočiti sa dužim čekanjima na graničnim prijelazima prema zemljama Evropske unije, zbog postepenog uvođenja novog sistema kontrole ulaska i izlaska, poznatog kao Entry Exit System, EES.

Ovaj sistem primjenjuje se na vanjskim granicama Evropske unije, uključujući i prelaze sa Hrvatskom, a odnosi se na državljane trećih zemalja među kojima su i građani BiH. Umjesto dosadašnjeg pečatiranja pasoša, EES uvodi elektronsku evidenciju podataka o putnicima, kao što su lični podaci, vrijeme i mjesto ulaska i izlaska, te trajanje boravka.

U praksi to znači dodatne kontrole prilikom prelaska granice, što bi posebno u početnoj fazi moglo dovesti do zastoja i sporijeg protoka saobraćaja. Nadležne institucije upozoravaju da se veća zadržavanja mogu očekivati tokom vikenda, praznika i perioda pojačanog putovanja.

Puna primjena EES sistema planirana je do proljeća 2026. godine, nakon čega bi granične procedure trebale biti efikasnije i ujednačene na svim vanjskim granicama Evropske unije.

Građanima Bosne i Hercegovine savjetuje se da putovanja planiraju uz dodatnu vremensku rezervu, te da se na vrijeme informišu o važećim pravilima ulaska i potrebnoj dokumentaciji kako bi izbjegli nepotrebna čekanja na granicama. (tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *