Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine su tokom današnjeg nastavka sjednice, prekinute u aprilu, obavili raspravu o Prijedlogu zakona o dopuni Krivičnog zakona BiH tokom koje je konstatovano da je Ustavnopravna komisija ovog doma utvrdila da prijedlog nije usklađen sa Ustavom i pravnim sistemom BiH i nije prihvatila principe prijedloga.
Poslanik Zlatan Begić (DF) usprotivio se mišljenju Ustavnopravne komisije i smatra da to vodi obaranju ovog zakona, a poslanik Šerif Špago (SDA) smatra da je zaključak Ustavnopravne komisije nejasan, ističući da će poslanici SDA glasati protiv.
Predlagači ovog zakonskog prijedloga su poslanici Milan Dunović, Zlatan Begić i Vlatko Glavaš, koji su u obrazloženju naveli da uticaj na donošenje zakona, odluka i drugih akata u odgovarajućim procedurama, na način da se u te procedure uključuju drugi subjekti međunarodnog prava, predstavlja direktan udar na sposobnost BiH da putem nadležnih zakonodavnih i izvršnih organa vlasti samostalno donosi različite propise bez spoljnih uticaja.
Na sjednici je u toku rasprava o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, a poslanik Jasmin Imamović, koji je i predsjedavajući Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost BiH, rekao je da je ovo važan zakon o pravima i statusu ljudi u Oružanim snagama BiH.
Predlagač ovog zakonskog rješenja je Savjet ministara BiH, a poslanici su prije prijedloga zakona razmatrali mišljenje Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost BiH koja nije prihvatila principe prijedloga.
Poslanik PDP-a Branislav Borenović ocijenio je da je prijedlog ovog zakona kontradiktoran svim dosadašnjim zakonskim rješenjima u domenu odbrane, a nije usklađen ni sa zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske o prenosu nadležnosti i povlačenju Zakona o Oružanim snagama BiH.
On je kritikovao Savjet ministara BiH, posebno ministre iz Republike Srpske, od kojih je zatražio objašnjenje za, kako je ocijenio, “neprincipijelno” ponašanje.
Prema njegovim riječima, nejasna je sudbina trenutno zaposlenih lica u Oružanim snagama BiH.
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Nebojša Radmanović (SNSD) odgovorio je Borenoviću da svojom diskusijom krši Poslovnik o radu i da 10 minuta drži politički govor i obračunava se sa Narodnom skupštinom Republike Srpske, a, kako je rekao, nijednom rječju ne govori o sadržaju ponuđenog teksta zakona.
I poslanik Milorad Kojić (SNSD) upozorio je predsjedavajućeg doma Denisa Zvizdića da reaguje i na kršenja Poslovnika.
Poslanik SDP-a Saša Magazinović pozvao je poslanike da se jasno izraze o tome da li prihvataju ili ne prihvataju ponuđeni zakon.
Prema njegovim riječima, ovaj zakon ne tretira pitanja ni plata ni zapošljavanja, nego rješava statusna pitanja zaposlenih u Oružanim snagama BiH.
Poslanik Mladen Bosić (SDS) založio se za slobodu mišljenja i govora u parlamentu BiH, uz ocjenu da je to opoziciji uskraćeno, jer na sjednicama nema demokratske atmosfere.
Poslanik Sabina Ćudić (Naša stranka) reagovala je na činjenicu da je početak sjednice posvećen dnevnom redu, nego zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske i govorima poslanika iz Republike Srpske.
Poslanik SDS-a Darko Babalj potvrdio je da je on bio protiv principa ovog zakona na nadležnoj komisiji.
On je rekao da je zabrinut zbog rasta tenzija i sijanja mržnje u BiH, za šta je okrivio političke lidere u BiH koji su medijima iznosili različite stavove u pogledu statusa i budućnosti Oružanih snaga BiH.
Šef Kluba poslanika SNSD-a Sanja Vulić navela je da je zajedno sa kolegom delegatom Radovanom Kovačevićem bila uzdržana tokom glasanja nn Zajedničkoj komisiji za odbranu i bezbjednost.