Novi car Kremlja? ‘Nakon Putina dolazi Putin, ali zvat će se Volodin! On nije čovjek, nego biorobot‘

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, predsjednik Državne Dume Vjačeslav Volodin naglašavao je svoju odanost ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i više nego inače. U dnevnim objavama i govorima, Volodin je prokazivao javne osobe koje se protive ratu kao “izdajnike”, zahtijevao je da se Rusiji plati prirodni plin i druga roba u rubljima, a američkog predsjednika Joea Bidena opisao je kao “bolesnog i jadnog”. Sve ove izjave imale su jednu svrhu – ugoditi predsjedniku, prenosi neovisni ruski portal Meduza koji privremeno, zbog zabrane rada u samoj Rusiji, djeluje iz inozemstva.

Postoji priča koja se među zastupnicima ruske Dume prenosi već gotovo 20 godina. Priča se, naime, da je na sjednici Dume početkom 2000-ih tadašnji potpredsjednik Artur Čilingarov iz stranke Jedinstvena Rusija pokušao dati riječ jednom od parlamentaraca rekavši: “A sada, deputat Volodin!”. A zatim je uslijedio odgovor: “Budite precizniji – svi smo mi Volodini!”. Bit šale je zapravo u tome da su svi zastupnici bili Putinovi dvorjani i sluge – “Volodin” na ruskom može značiti “pripadati Volodji”, a Volodja je nadimak za osobu koja se zove Vladimir.

No, na sjednici Državne Dume 11. travnja 2003. Čilingarov je opet pozvao “deputata Volodina”. Međutim, nije dobio nikakvu šalu kao odgovor – parlament još nije bio ni blizu pun Putinovih pristaša. Gornji dom nije imao jaku većinu sve do nakon izbora u prosincu 2003. godine. Ipak, postojala je jedna osoba koja je već u potpunosti podržavala Putina – bio je to Vjačeslav Volodin, član koalicije Otadžbina – cijela Rusija (OVR). Godine 2001. Volodin je bio jedan od najglasnijih zagovornika spajanja OVR-a i koalicije Jedinstvo, a rezultat je bila proputinovska stranka Jedinstvena Rusija.

Deputat (zastupnik) Volodin će 19 godina kasnije postati predsjednik Dume, a do ožujka 2022. usavršit će svoje vještine ‘čitanja’ Putina, čime je postao uzor ruskim provladinim političarima.

Volodin podignuo uloge

Mjesec dana prije početka rata u Ukrajini, Ruska komunistička partija (KPRF) podnijela je predsjedniku nacrt parlamentarnog obraćanja sa zahtjevom za priznavanje samoproglašenih Donjecke (DNR) i Luganske (LNR) Narodne Republike. Prema izvorima bliskim predsjedničkoj administraciji, u to su vrijeme upućeni u kremaljska zbivanja smatrali inicijativu komunista “neozbiljnom” pa čak i “štetnom”, unatoč stalnim izvješćima zapadnih medija da se Putin priprema za invaziju.

“Komunisti su uvijek iskorištavali pitanje DNR-a i LNR-a jer omogućuje uspjeh među biračima. Nije bilo govora o bilo kakvoj koordinaciji (s unutarnjim političkim blokom predsjedničke administraciije), to je bila čisto njihova vlastita igra. U tom trenutku se to činilo štetnim, nekoliko dana kasnije trebali su biti razgovori (između Vladimira Putina i francuskog predsjednika Emmanuela) Macrona i (njemačkog kancelara Olafa) Scholza”, kaže izvor Meduze.

Dodaje da politički blok u Kremlju tradicionalno nikada ne dopušta da inicijativa komunista prođe u Državnoj Dumi. “Komunisti su odavno upali u kategoriju nepouzdanih partnera koji nisu dio sustava”. No, predsjednik Dume Vjačeslav Volodin podignuo je uloge. “Nije slučajno da su zastupnici Državne Dume izrazili potrebu da priznamo DNR i LNR kao suverene države. Civili pate i umiru. Ne možemo samo stajati i gledati. Zabrinuti smo zbog pitanja zaštite naših ruskih sugrađana i sunarodnjaka koji tamo žive”, napisao je on na svom Telegram računu.

Volodin nije koordinirao svoje djelovanje s političkim blokom predsjedničke administracije – umjesto toga, on je demonstrirao vlastitu “neovisnost”. Prema izvoru iz Jedinstvene Rusije, čije su izjave potvrdila još dva izvora bliska Kremlju, administracija i Jedinstvena Rusija su “za svaki slučaj uveli alternativni zakon”. Prema tom zakonu, Duma bi pozvala predsjednika da prizna DNR i LNR, ali samo se Volodin konzultirao s Ministarstvom vanjskih poslova.

Putin promijenio stav – Volodin je uspio

Frakcija Jedinstvene Rusije u Dumi imala je dosta glasova za usvajanje te verzije dokumenta, ali sami zastupnici nisu dobili nikakvu jasnu naznaku kako se od njih očekuje da glasaju. Kao rezultat toga, glasali su i za vlastitu “alternativnu” verziju projekta i za verziju dokumenta Komunističke partije – oba su zakona usvojena. “Volodin je igrao tešku utakmicu, pa i s Komunističkom partijom”, rekao je za Meduzu izvor blizak predsjedničkoj administraciji. “On osobno nema problema s komunistima. Igrao je zajedno s njima i uspjelo je”, prenosi Jutarnji list.

I doista, unatoč ranijim obećanjima da će se Rusija pridržavati sporazuma iz Minska, Putin je ubrzo promijenio stav. Na sastanku Vijeća sigurnosti Rusije 21. veljače on je zapravo izjavio da planira priznati samoprozvane republike Donbasa i to je učinio nekoliko sati kasnije.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *