Novalić: Prema podacima do 25. marta otpuštene 3.543 osobe

Federalni premijer Fadil Novalić danas je iznio podatak da su do 25. marta ove godine u Federaciji BiH otpuštene 3.543 osobe, kao i da očekuje da će kako vrijeme bude prolazilo zbog krize sa korona virusom taj broj rasti, javlja Anadolu Agency (AA).

“Radi se o ekonomskom pitanju, koje će nakon ovog zdravstvenog, biti najvažnije pitanje u naši životima. Naravno, intenzivno radimo na ekonomskim modelima“, rekao je Novalić i dodao:

“Nećemo zabranjivati otpuštanje, to je nemoguće, jer smo na slobodnom tržištu. Ali, kao država, moramo reći da ćemo sve učiniti za one koji budu otpušteni da ih zbrinemo u smislu zaštite, da neće ostati bez primanja. Postoji zakon koji njima garantuje da će imati primanja. Taj broj što se tiče otpuštenih još uvijek nije tako velik, ali će biti. Imamo podatak do jučerašnjeg dana. Otpušteno je 3.543, ja bih prije rekao da je smanjen broj uposlenih za 3.543 i to je ono što se dogodilo u martu. Čak do polovine marta je taj broj još uvijek rastao. Znači od tog momenta je 3.500 manje. Taj broj još uvijek nije velik, možemo ga redovnim sredstvima na biroima rada servisirat. Ali, ako bude znatno veći, a svakako će bit, mi smo spremili sredstva. To je onaj posebni fond, koji će podržavat ne samo likvidnost biroa za zapošljavanje nego likvidnost penzionog i svega što treba da bi smo održali socijalnu situaciju podnošljivom.“

Novalić je objasnio i jučerašnju rekonstrukciju Federalnog štaba civilne zaštite koju je napravila Vlada FBiH. Tako je sada u tom tijelu koje upravlja krizom vezanom za korona virus sa 21 osobe svedeno na sedam.

“Moram priznat da to nije bio politički potez. To je jedno tehničko pitanje da bi smo načinili taj krizni štab efikasnijim. On je do sada činio 21 osobu, u njegovom sastavu nisu bili bitni organi i službe koje provode borbu proti pandemije. Po zakonu tamo su svakako bile i ostale tri osobe, a to je dopremijer je šef kriznog štaba, direktor Civilne zaštite i direktor Crvenog križa. Ostale osobe smo zamijenili i uveli one koji stvarno učestvuju u borbi protiv korona virusa. To je znači direktor Federalne policije, direktor inspekcijskih službi, direktor robnih rezervi i konačno tu je direktor Zavoda za javno zdravstvo. Upravo te četiri organizacije nisu bile uopšte zastupljene, a vidimo da glavni teret provođenja mjera ide preko njih“, naglasio je Novalić.

Kazao je i da su već sinoć viđeni efekti rekonstrukcije, jer je štab donio važnu odluku o nabavki milion zaštitnih maski, 5.000 odjela za zdravstvene radnike, 500.000 rukavica i 170.000 testova, što je Vlada FBiH odmah odobrila.

Sanela Pašić, predsjednica Upravnog odbora Udruženja banaka BiH istakla je da je taj sektor svjestan udara koji ekonomija doživljava zbog širenja korona virusa.

“Banke žele i biće partneri svojim klijentima, i pravnim i fizičkim licima, kao i Vladi i Udruženju poslodavaca i našem supervizoru u prevazilaženju ovih problema na način da ćemo dati kreditne olakšice svojim klijentima. Naš supervizor je propisao osnovni okvir u kojem te olakšice trebaju da se definišu i odluka će vjerovatno stupiti na snagu danas ili sutra. Ono što je zadatak bankara u ovim danima jeste da uzme taj okvir i da definiše precizno njegovu sadržinu“, rekla je Pašić i precizirala da će se prilikom donošenja odluka voditi principima, a to su maksimalna pomoć svima koji su ugroženi korona virusom, održati kao prioritet zdravlje klijenata i očuvati stabilnost bankarskog sektora.

Pašić je kazala da će nakon definisanja sadržine, što očekujem sljedeće sedmice, krenuti u implementaciju koja je masovan proces, jer se radi o restruktuiranju značajnog dijela ekonomije.

“Kada banke definišu sve uslove ko dobija, šta dobija, na koji način dobija banka će koristiti sve svoje kanale, koje inače koriste za komuniciranje sa klijentima, da objasne tu situaciju i postupak na najkraći mogući način“, istakla je Pašić i dodala da će se truditi da maksimalno uproste proces koji je ispred njih.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *