Antitijela koja neutrališu COVID prisutna su u krvi najmanje osam mjeseci nakon infekcije, pokazuje italijanska studija.
Ovo važi „bez obzira na težinu bolesti, starost pacijenta ili prisustvo drugih patologija“, navodi se u studiji koju je sprovela prestižna bolnica San Rafaele iz Milana u saradnji sa institutom za javno zdravlje, javlja Beta.
-Prisustvo antitijela, iako se vremenom smanjuje, dugotrajno je: osam mjeseci nakon dijagnoze, samo tri pacijenta od njih 162 (od kojih je 29 umrlo) nije više bilo pozitivno na test na antitijela, precizira se u studiji.
-Pored toga, rana pojava antitijela je, kako se ističe, „od ključne važnosti za uspješnu borbu protiv infekcije: oni koji ne uspiju da ih proizvedu u prve dvije nedjelje nakon zaraze imaju veći rizik od razvoja teških oblika COVID-19“.
Zahvaljujući tehnikama koje su već korišćene za proučavanje anti-HIV vakcina, istraživači su razvili novu metodu za procjenu antitijela koja neutrališu SARS-CoV-2.
Studija je sprovedena na 162 pacijenta pozitivna na koronu (67 posto su muškarci prosječne starosti 63 godine) koji su došli u hitnu službu u San Rafaelo tokom prvog vala pandemije u Italiji.
Prvi uzorci krvi prikupljeni su u trenutku postavljanja dijagnoze u martu-aprilu 2020. godine, a posljednji krajem novembra 2020. godine.
Od tih pacijenata, njih 57 posto je imalo druge patologije i to uglavnom hipertenziju (44 posto) i dijabetes (24 posto).(rsa,tl)