Evropski mediji dali su veliku pažnju 25. godišnjici genocida u Srebrenici. Njemački također su dali veliku pažnju najvećem zločinu na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata. Međutim, neki mediji ili novinari su pokušali malo ublažiti pojam genocid.
Medijski tretman 25. godišnjice genocida u Srebrenici analizirao je berlinski dnevnik Tageszeitung (taz).
Autorici Melini Borčak ovdje prije svega smeta neprecizni odnos prema broju žrtava kao i neprecizna kvalifikacija samih žrtava.
“Postoji jedna fraza koja se prije ili kasnije pojavi u svakom prilogu o Srebrenici – 8.000 muslimanskih muškaraca i mladića. Pritom, kako navodi autorica, nije tačan ni broj a ni tvrdnja da su ubijani samo “muškarci i mladići” nego i žene i djeca pa i novorođenčad.
Nadalje autorica taz-a njemačkim medijima predbacuje upotrebu pojma “muslimani” kada se govori o žrtvama umjesto Bošnjaci.
“Greška leži prije svega u tomu da se žrtve isključivo nazivaju ‘muslimanima’ dok se počinitelji u istom članku nikad ne kvalificiraju prema vjeri nego prema etničkoj pripadnosti (‘srpski’). Ako se žrtve godinama identificira kao muslimane onda se i počinitelje može nazivati ‘kršćanima’. To ne bi samo bilo ispravno nego bi za Evropu bilo katarzično počinitelje napokon označiti kao bijele evropske kršćane a ne kao pripadnike jedne etničke grupe koja većini na kontinentu djeluje strano i drugačije”.
Na kraju autorica kritizira frazu kako su u ratu u BiH zločine počinile “sve strane”.
“Prema istraživanjima UN-a, 90 posto svih zločina u ratu u BiH su počinitelji bili na srpskoj strani, ostatak se dijeli na više strana u sukobu. Sa sintagmom ‘zločini na svim stranama’ novinar se trudi postići neutralnu formulaciju bez zauzimanja stava no time čini djelo ublažavanja pojma genocid”, zaključuje se u članku.