Cijena manje kvalitetne nafte, koja je jeftinija jer se mora još rafinerijski obraditi, nikad nije išla ispod pet dolara po barelu, a sad praktički proizvođači plaćaju da im netko preuzme naftu
Nafta se u ponedjeljak prodaje za minus 36,75 dolara po barelu. To je, pišu svjetski mediji, 99 postotni gubitak i dodatni pokazatelj u kakvu je krizu upala svjetska ekonomija zbog pandemije korona virusa.
Radi se o barelu sirove nafte na američkom tržištu ( WTI – West Texas Intermediate), koja je kvalitetna i zahtijeva manje ulaganja u rafinerijsku obradu.
Situacija je još gora s lakom naftom kao što je WCS (Western Canadian Select). Cijena te manje kvalitetne, teške nafte, koja je jeftinija jer se mora još rafinerijski obraditi, a to košta, nikad u povijesti nije išla ispod pet dolara po barelu, a sad praktički proizvođači plaćaju da im netko preuzme naftu jer je nemaju gdje skladištiti. Pa im je isplativije nekome platiti da preuzme nafu nego da je sami skladište i da im zauzima prostor.
U isto vrijeme, pišu svjetski mediji, tankeri plutaju oceanima i čekaju da cijena nafte poraste, a trošak njihovog najma u zadnjih nekoliko mjeseci se upeterostručio! Kako piše Business insider, zbog korona virusa posljednjih mjeseci pala je potražnja nafte.
Zračni promet je drastično pao, kao i potrošnja goriva u cestovnom prometu. Čak ni mjere OPEC-a (Organizacije zemalja izvoznica nafte) koji je značajno srezao proizvodnju nafte nisu zaustavile dramatičan pad cijena. Zbog smanjene potražnje, skladišta se približavaju gornjim razinama popunjenosti. Cijena pada jer se trgovci naftom pokušavaju ‘riješiti’ novih količina jer im postaje preskupo skladištiti je.(24sata,tl)