Krizni štab Ministarstva zdravstva Unsko-sanskog kantona još i prije nego što se jučer pojavio prvi pozitivni slučaj korona virusa kod građaneke Bihaća koja je došla iz Njemačke poduzeo je rigorozne mjere koje se odnose na zabranu rada ugostiteljskih i drugih objekata koji nisu neophodni za normalan život građana, potvrdila je u razgovoru za Anadolu Agency (AA) Nermina Ćemalović, ministrica zdravstva Unsko-sanskog kantona.
No, nakon pojave prvog slučaja korona virusa u Bihaću, Krizni štab, navodi Ćemalović, mora promtno djelovati kako bi se spriječilo širenje korona virusa.
“Samim tim što je građanka koja je zaražena korona virusom došla autobusom nama je malo i usložnjena situacija. Radi se na terenu u smislu evidencije epidemiološke slike vezano za kontakt osobe sa kojima je bila jer u autobusu je bilo 50-ak građana koji su došli u Unsko-sanski kanton”, navodi Ćemalović.
Zaražena građanka je, kaže Ćemalović, ušla u BiH, odnosno u USK 7. marta, a njima je kao kantonalnom Kriznom štabu 10. marta Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva u naredbu stavio i Njemačku kao zemlju rizika.
“Mi tada u tom momentu nismo nešto posebno akcentirali njeno stanje, jer Njemačka nije bila na spisku zemalja koje su bile u tom momentu značajne”, kaže Ćemalović.
Mada su u USK-a, navodi, akcentirali još jednu zemlju tada, 13. marta, a to je Slovenija.
“To prvenstveno što mnogi građani USK-a rade u Sloveniji i oni vikendom dolaze na područje Unsko-sanskog kantona. Mi smo dosta to morali spriječiti mada sam ja kao ministrica apelirala na građane, na njihovu savjest u smislu odgovornosti da ne dolaze u posjetu porodicama na područje USK-a bar dvije sedmice dok se ovo stanje ne stabilizira. Međutim, očito da pojedini naši građani to ne shvataju ozbiljno. Mi smo i dalje imali red na granici građana iz Slovenije koji dolaze. Mada je evidentno da smo mi taj dan, 13. marta kada smo smo Sloveniju stavili na listu zemalja za koju isto moramo posebnu pažnju ukazati u smislu epidemiološke situacije imali da su oni u Sloveniji tada proglasili epidemiju. Slovenija je prije toga na dva-tri dana zatvorila škole, osnovne i srednje i fakultete”, kaže Ćemalović.
Slovenija je, navodi, sebi uvela rigorozne mjere i samim tim zbog ovih par faktora i u USK-a su uzeli za razmatranje nastalo stanje.
“Bojali smo se baš da će osoba koja bi nam mogla ‘donijeti’ korona virus na Unsko-sanski kanton biti iz Slovenije ili eventualno iz Njemačke. Na kraju se i pokazalo da je virus iz Njemačke ovamo došao”, navodi Ćemalović.
Naglašava da je samoizolacija ono što moraju ljudi i koji nisu išli u inostranstvo imati i primjenjivati.
“To znači čuvati se, odnosno biti suzdržani od hodanja i šetanja po ulici, a posebno na mjestima gdje ima više građana. Definitivno mi smo sada uredili granične prelaze Izačić i Maljevac. Oni imaju federalnog graničnog sanitarnog inspektora, imaju ih više. A, mi smo ranije samo dva imali. Nama je to bio problem. U petak kada su se pojavili iz Slovenije mi nismo imali tada federalnog graničnog sanitarnog inspektora na Maljevcu, kod Velike Kladuše gdje najviše ulazi bh. građana iz Slovenije. Definitivno petak, subotu i nedjelju desila se situacija da oni nisu evidentirani. Mi smo tražili pomoć iz Sarajeva i dobili smo još šest federalnih graničnih sanitarnih inspektora i sada smo pokrili ta dva prelaza”, navodi Ćemalović.
Međutim, kaže, danas se mora vidjeti i riješiti problem graničnog prelaza Hadžijin potok i Užljebić.
“To su dva mala granična prelaza gdje građani isto pokušavaju doći. Meni nije jasno da oni izbjegavaju glavne prelaze i kontrole. Tu ćemo morati uvesti mjeru. Jer, ovi koji prelaze iz zemalja koje su rizične, a mi ih imamo sedam plus jednu, oni bi trebali sačekati da dođe inspektor i napravi rješenje i uvid u njihovo stanje i da im da upute ili da odu na ove granične prelaze gdje ima federalni granični sanitarni inspektor. To danas moramo riješiti”, navodi Ćemalović.
Kaže da rješenje izdaje federalni granični sanitarni inspektor ako osoba ulazi u USK, a ako je osoba već ušla nekim drugim putem i tu je i ima pozitivnu epidemiološku anamnezu u smislu da je bila negdje u ovim rizičnim zemljama u tom slučaju rješenje izdaje kantonalni sanitarni inspektor.
“Ako je osoba oboljela ili se desi situacija da je u Kantonalnoj bolnici ili domu zdravlja onda Zavod za javno zdravstvo upućuje Ministarstvu zdravstva USK-a i mi izdajemo rješenje. Imamo dva. Ako se radi o građanima koji ovdje imaju stanovanje, na području USK-a oni dobivaju rješenje o kućnoj samoizolaciji u periodu od 14 dana koliko je faktički inkubacija samog virusa, a ako se radi o turistima ili strancima on dobiva zdravstveni nadzor isto u periodu od 14 dana”, kaže Ćemalović.
Naglašava kako su problem Unsko-sanskog kantona i migranti. Navodi da je 13. marta Krizni štab Ministarstva zdravstva Unsko-sanskog kantona donio zaključke i naredbe da se migranti koji se nalaze u migracionim centrima ne puštaju iz njih, odnosno da im se zabrani kretanje.
“Mi znamo da u Biri imamo gotovo 2.000 migranata. Ako kažemo da je Bira jedna velika hala sa šatorima onda se može samo zamisliti koja je tu opasnost. Imali smo hitno izmiještanje migranata sa ulica gradova. Tu je najviše ugrožen Bihać i Velika Kladuša. Uklanjanje se odnosi i izmještanje iz napuštenih objekata, privatnih smještaja. Oni se moraju hitno skloniti. Njih je negdje oko 2.000. Upozorili smo i zabranili svim osobama koje se bave pružanjem usluga privatnog smještaja da u njih primaju migrante. To ne smiju. Zabranjeno im je. Oni su to i prije znali, ali evo opet smo to akcentirali”, kaže Ćemalović.
Zabranjeno je, navodi i da se migranti voze putničkim prevoznim sredstvima.
“To se odnosilo i na Talgo voz koji je u međuvremenu suspendiran. Ali to se odnosi i na autobuse, taksije, svim ostalim prevoznim sredstvima. Kada govorim o migrantima, kao ministrica zdravstva neko ko je odgovoran za zdravlje građane, a naravno i migranata jako sam zabrinuta. Definitivno u ovu priču mora se uključiti Ministarstvo sigurnosti BiH. Moramo izmjestiti migrante, moramo naći način da spriječimo tragične posljedice. Gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić je bio na sastanku Operativne grupe i on je rekao da će Lipu, mjesto izvan Bihaća osposobiti, staviti šatore i da tu hitno izmjestimo migrante sa ulica. MUP USK što se njih tiče oni garantuju da za 24 sata mogu migrante sa ulica skloniti i u taj neki novi privremeni centar smjestiti. A, definitivno vrijeme nam curi”, upozorila je Ćemalović.