Neograničena sredstva za suzbijanje virusa

Federalna Vlada je svim javnim servisima i teleoperaterima preporučila da se stave u funkciju Kriznom stožeru u prevenciji širenja koronavirusa

Vlada Federacije BiH je, na jučerašnjoj sjednici u Mostaru, razmotrila i prihvatila revidirani Krizni plan pripravnosti i odgovora na pojavu novog koronavirusa (COVID-19).

Poručeno je da će institucije federalnih i kantonalnih kriznih stožera zajedno sa inspekcijskim nadzorom, zdravstvenim ustanovama, zavodima za javno zdravstvo poduzeti pojačane pandemijske mjere.

Direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH Davor Pehar kazao je kako svakodnevno izdaju nove preporuke i naredbe kriznim štabovima.
Nabavka opreme

– Povećanu pozornost posvećujemo zdravstvenim radnicima jer su oni na prvoj crti odbrane i sva nastojanja Vlade i kriznog stožera su usmjerena da zdravstvenim radnicima osiguramo što je moguće bolje uvjete za djelovanje. Broj potvrđenih slučajeva u FBiH još je tri – i to u Zenici. Dvije osobe iz Mostara su primljene u Klinički centar i čekaju se rezultati, ističe Pehar.

Šef Kriznog štaba na nivou Federacije Fahrudin Solak pojašnjava kako svakodnevno prate situaciju i u okvirima nadležnosti poduzimaju aktivnosti.

– Federalnim službama za zdravstvo ćemo označit određena finansijska sredstva koja će biti namijenjena za nabavku opreme. Prije svega, respiratora i zaštitnih kompleta. Mi smo svoje kapacitete zaštitnih kompleta, setova stavili na raspolaganju Kriznom štabu Federacije i već su podijeljeni u nekoliko kliničkih centara, pojasnio je.

Lokacija potencijalnih karantena još se razmatra, kazala je Snježana Bodnaruk, generalna tajnica Ministarstva zdravstva. Takođe je napomenula i određena pravila kojih se stanovnici moraju pridržavati dok je na snazi pandemija.

Otvaranje bolovanja

– Bit će neograničena sredstva za potrebe suzbijanja širenja koronavirusa. Takođe je od kantona zatraženo da i oni odrede potencijalna mjesta za karanten. Osiguranici se obavezno moraju javiti svom porodičnom doktoru da bi im mogao odobriti bolovanje, jer se neće tolerisati ako se samoinicijativno dogovore sa svojim poslodavcem. Neizvršavanje naređene mjere povlači ne samo prekršajnu nego i kaznenu odgovornost. Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti predviđeno je da svako ko ne postupa po naloženoj mjeri može u prekršajnom postupku biti kažnjen od 100 do 2.000 KM, ističe Bodnaruk.

Iz Doma zdravlja Mostar izdali su saopštenje u kojem pojašnjavaju građanima kako se treba ponašati ukoliko imaju određenih zdravstvenih problema i žele se javiti u bolnicu.(oslobodjenje,tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *