Nakon penala Sarajevo savladalo Aktobe za 2. kolo Konferencijske lige

Sarajevo nije iskoristilo jedan penal, ali je golman Rackov odbranio dva i Bordo tim odveo u 2. kolo

(Sarajevo uz dosta muke u 2. kolu Konferencijske lige – Foto: N1)

Završena je revanš utakmica prvog kola Konferencijske lige između Sarajeva i Aktobea, nakon regularnog dijela utakmice rezultat je glasio 1:2 u korist gostiju, ali nakon produžetaka meč je završen rezultatom 2:3. Nakon penala, prolazak u drugo kolo Konferencijske lige je obezijedilo Sarajevo rezultatom 4:3.

Prvi meč u Kazahstanu završen je rezultatom 0:1, a jedini gol postigao je Kyeremeh.

Pred ispunjenim tribinama najvećeg stadiona u Bosni i Hercegovini, Bordo tim je ofanzivno krenuo. U drugoj minuti utakmice, Čataković je šutirao s oko 15 metara, ali je pogodio stativu gola gostiju. Bio je to sjajan pokušaj najboljeg prošlogodišnjeg strijelca Bordo tima.

Nakon toga, najvatreniji navijači Sarajeva izveli su fantastičnu koreografiju. Na sredini tribine bio je prikazan “Cvijet Srebrenice”, okružen bojama Palestine.

Gosti su prvi put zaprijetili u sedmoj minuti preko Romera, koji je bio neprecizan. U 12. minuti, Kyeremeh je šutirao, ali je golman Aktobea uspješno odbranio.

U 16. minuti, nova dobra akcija bh. predstavnika. Po desnoj strani se dobro ubacio Beganović, ali je realizacija izostala. Tri minute poslije, desni bek Aktobea, Tanzharikov, šutirao je pored gola Rockova. Minut kasnije, Kyeremeh je pobjegao odbrani gostiju i ubacio loptu, ali je Čataković zakasnio da je dohvati.

U 25. minuti, Guliashvili je sjajno oduzeo loptu, nakon čega je fauliran od strane Cevallosa, koji je dobio prvu javnu opomenu na utakmici. Guliashvili je potom šutirao, a lopta se odbila do Solde, koji je šutirao u dobro postavljenog golmana Shatskiya.

Nekoliko minuta kasnije, Romero je sjajno pobjegao odbrani Sarajeva i šutirao, ali je Đuričković uspio izblokirati njegov udarac u posljednjem trenutku. Nakon jednog slobodnog udarca, Samorodov je šutirao s ruba šesnaesterca, ali je jedan od fudbalera Sarajeva dobro reagovao i izbacio loptu daleko od gola.

U 34. minuti, Sarajevo je imalo veliku priliku. Kyeremeh je pobjegao defanzivcima Aktobea, ali nije uspio na najbolji način iskontrolisati loptu, čime je propala odlična prilika za povećanje prednosti.

U 37. minuti utakmice, Guliashvili je oboren u kaznenom prostoru Aktobea, ali je turski sudija samo odmahnuo rukom, ne dosudivši penal. Prvi trener Bordo tima zaradio je žuti karton zbog prigovora na ovu odluku.

U 41. minuti, šok na Koševu. Nakon dobrog solo prodora Doumbouye, uposlio je Umaeva, koji je postigao gol za 0:1, dovodeći Aktobe u vodstvo i izazivajući nevjericu među domaćim navijačima.

Strijelac gola, Idris Umaev, postao je drugi igrač za žutim kartonom utakmici. U drugom poluvremenu, prvi napad su imali fudbaleri Aktobea. Samorodov je uspio da se oslobodi Beganovića, ali je njegov udarac bio loš i završio je pored gola Rockova. U 50. minuti, nakon slobodnog udarca, Umaev je šutirao glavom, ali je lopta otišla preko gola Sarajeva.

Aleksandar Đorđević je postao prvi igrač Bordo tima sa žutim kartonom. U 57. minuti, fantastičan pogodak krilnog fudbalera Sarajeva, Guliashvilija, doveo je do erupcije oduševljenja na tribinama i izjednačio rezultat na 1:1.

Minut poslije, uslijedile su prve izmjene. Đorđević i Bubanja su napustili teren, a umjesto njih su ušli Anđušić i Mehmodović. Kod gostiju, Cevallos je napustio teren, a zamijenio ga je Kenesov. U 65. minuti, Čataković je sjajno uposlio Guliashvilija koji je pobjegao svom čuvaru i šutirao, ali je golman Aktobea krajnjim naporom izbacio loptu u korner. Nakon kornera, nije bilo opasnosti po gol gostiju.

U 70. minuti, Čataković je napustio igru, a umjesto njega na teren je ušao Oliveira. Tri minute kasnije, Rockov je igrao rukom van kaznenog prostora i zaradio žuti karton. Samorodov je šutirao, ali uz manje probleme, Rockov je uspio odbraniti njegov udarac.

U 75. minuti utakmice Barać je šutirao, Rockov je na kratko odbio loptu, ali ona je stigla do Tanzharikova koji je bio neometan i uspio je pogoditi prazan gol, donoseći novo vodstvo Aktobeu.

Defanzivac Sarajeva, Đuričković nakon prigovora glavnom sudiji dobija žuti karton u 79. minuti utakmice. U 84. minuti, Sarajevo je imalo veliku priliku kada je Jović brzo izveo aut za Kyeremeha. Kyeremeh je šutirao jako loše. Oliveria u posljednjoj minuti utakmice pogađa prečku gola gostiju.

Na najvećem stadionu u BiH, stadionu Koševo, igraće se produžeci. Nakon regularnih 90 minuta, rezultat je 1:2 u korist Aktobea, što znači da će se igrati produžeci.

U prvoj minuti produžetka, Kyeremeh je glavom šutirao nakon ubačaja Durakovića, ali je golman Aktobea sjajno reagovao. U 93. minuti, Jairo je postigao fantastičan pogodak, donoseći novo uzbuđenje na stadionu Koševo. Tri minute kasnije, Oliveira je izjednačio rezultat, postigavši gol nakon slabije reakcije golmana gostiju.

Nakon pogotka Brazilca, Sarajevo je imalo nekoliko prilika. Kyeremeh, Duraković i Oliveira su pokušali, ali nisu uspjeli savladati golmana Aktobea. U posljednjoj minuti prvog produžetka Đuričković je zaradio drugi žuti karton zbog kojeg je ostavio Sarajevo sa igračem manje. Nakon prvog produžetka, rezultat je bio 2:3 u korist Aktobea.

U 111. minuti utakmice, Duraković je ubacio loptu, Soldo je najbolje skočio i šutirao glavom, ali je lopta otišla malo pored gola. Guliashivli i Kyeremeh su napustili teren minut prije kraja utakmica, u igru su ušli Julardžija i Unušić.

Prvi penal je šutirao Romero ali je Rockov odbranio penal. Anđušić također nije postigao pogodak. U drugoj penal seriji Tanzharikov je postigao pogodak. Siguran sa jedanaest metara bio je i Mehmedović za 1:1. Treću penal seriju je otvorio Jairo pogotkom. Oliveira je pogodio za 2:2. Četvrtu penal seriju je Samorodov otvorio promašajem, dok je Julardžija pogodio za 3:2. U posljednjoj penal seriji je pogodio Kasym. Duraković je pogodio za veliko slavlje Sarajeva. Sarajevo se plasirao u drugo kolo Konferencijske lige.

Sarajevo – Aktobe 2:3 (Umaev 41’, Guliashvili 57’, Tanzahrikov 75’, Jairo 93’, Oliveira 96’)