Svoj sretni kristal pronašli su brojni posjetioci na 19. sajmu minerala, kristala, fosila, dragog i poludragog kamenja, koji je danas otvoren u Kreševu.
– Predstavilo se oko 30 izlagača iz BiH, Slovenije, Hrvatske, Kosova i Srbije. Posebno smo ponosni što su izloženi kristali i fosili iz BiH, a to su kvarc-prozirac, čađavac, citrin, bakarni minerali-malahit, azurit, zatim tetraedrit, luorit, hijalofan, pirit, realgar, auripgment, barit. Također, posjetioci ovogodišnjeg sajma mogu vidjeti i minerale i kristale iz cijelog svijeta, kao ametist iz Brazila, zatim piriti iz Španije, opali iz Australije, te rubini iz Makedonije – izjavio je Alojz Filipović iz Zavičajne udruge “Kreševski citrin”.
Izlagači iz Bosne i Hercegovine predstavili su nakit koji izrađuju ručno od srebra, poludragog kamenja i različitih vrsta minerala. Zahvaljujući tome, posjetitelji su sa sajma otišli sa poklonima, s obzirom da je jedan dio prodajnog karaktera.
Minerale iz Hrvatske izložio je predsjednik udruge “Lepoglavski ahat” Damir Vrtar, koji je istakao da 15-ti put učestvuje na sajmu s ciljem da pokaže koje su raznolikosti kristala i koje sve forme mogu imati.
– Drago mi je da sam i ove godine to uspio približiti posjetiteljima, a posebno učenicima Osnovne škole ”Dr. Boris Ćorić’ u Kreševu budući da se sajam održava u toj školi – dodao je Vrtar.
Sajam je ove godine pokazao i da je, kako kaže Ivana Puljić uime udruge “Kreševski citrin”, i edukativnog karaktera.
– Svaki izlagač je nastojao da prije svega mlađoj populaciji predstavi vrijednosti minerala i kamenja. Tako su naučili da nas mnogi kristali i minerali štite od negativnog zračenja koje imaju mobiteli i drugi tehnički aparati – kazala je Puljić.
Ukazala je da su skupljači kristala, koji su na sajam došli iz zemalja regiona, odmah prepoznali kristal kvarc-citrin, hijalofan iz Busovače, kao i plavi barit iz Kreševa. To govori da se sa ovim sajmom nudi mogućnost kreiranja jedinstvenih turističkih proizvoda. Od područja Kreševa, Busovače i Donjeg Vakufa mogla bi se napraviti, po mišljenju posjetitelja, turistička destinacija istraživanja stijena i fosila, piše Fena.
Sajam se nastavlja i sutra, kada se pored kristala i minerala, može pogledati i izložena rekonstrukcija rudarstva i metalurgije na našim prostorima kroz vjerodostojne makete objekata u kojima se vršila prerada i obrada metala.
Pokrovitelj sajma je Općina Kreševo, sponzori su Federalno ministarstvo kulture i sporta, ministarstva financija i gospodarstva Srednjobosanskog kantona, a partner je organizacija Alterural.