Kvarovi na servo upravljačima: Zašto su hidraulički sistemi jednostavniji za održavanje?

Gubitak funkcije servo upravljača tokom vožnje može izazvati nelagodu, jer vozač osjeća kao da volan postaje ukočen i teže upravljiv, izvještava HAK revija.

(Uvijek osluškujte svog ljubimca-Foto: pexels.com)

Svaka promjena u funkcionalnosti upravljača koja ranije nije postojala treba biti shvaćena ozbiljno, te je preporučljivo posjetiti servis kako bi se pregledalo vozilo i utvrdio potencijalni uzrok problema.


Gubitak funkcije servo upravljača tokom vožnje može izazvati nelagodu, jer vozač osjeća kao da volan postaje ukočen i teže upravljiv, izvještava HAK revija.

Kvar na sistemu upravljanja može prouzrokovati ozbiljne posljedice, uključujući nemogućnost kontrole vozila, što može dovesti u opasnost sve učesnike u saobraćaju, kao i izazvati materijalnu štetu.

S obzirom na važnost upravljačkog mehanizma, redovni pregledi ovog sklopa tokom tehničkog pregleda su neophodni. To podrazumijeva provjeru eventualnih oštećenja, znakova istrošenosti i ostalih potencijalnih nepravilnosti koje mogu uticati na sigurnost upravljanja.

Servo uređaj omogućava lakše okretanje volana, posebno pri parkiranju i vožnji malim brzinama, što značajno doprinosi udobnosti vožnje, smanjuje fizički napor vozača i poboljšava brzinu reakcije u hitnim situacijama.

Prvi servo sistemi bazirali su se na hidrauličkim prijenosima, a najčešći problemi uključuju:

  • Pucanje pogonskog remena hidraulične pumpe, koje se može spriječiti redovnim pregledom i pravovremenom zamjenom remena.
  • Kvar hidraulične pumpe, često uzrokovan nedostatkom ulja ili unošenjem nečistoća tokom popravki. Važno je redovno provjeravati nivo ulja i izbjegavati ulazak nečistoća u sistem.
  • Pucanje hidrauličnih crijeva, koje može nastati uslijed starosti ili nepravilnog postavljanja.
  • Oštećenje manžeta koje štite upravljački mehanizam, što može uzrokovati curenje ulja i skupe popravke.

Međutim, novija vozila uglavnom koriste električne servo sisteme, koji pružaju prednosti kao što su manja težina, manji broj dijelova i mogućnost rada samo kada je potrebno, čime se poboljšava efikasnost vozila.

Ipak, električni sistemi nisu bez svojih mana:

  • Kvarovi se često javljaju naglo, dok kod hidrauličkih sistema problem postaje postepen, uz vidljive znakove poput otežanog okretanja volana zbog nedostatka ulja ili proklizavanja remena.
  • Električni servo povećava potrošnju energije i opterećuje akumulator, što može uzrokovati probleme, posebno u kombinaciji s dodatnom električnom opremom.
  • Kvarovi na električnim servo sistemima se obično signaliziraju kontrolnim lampicama na ploči, a za preciznu dijagnostiku često je potreban poseban uređaj.

Većina proizvođača ne nudi rezervne dijelove za električne servo sisteme zbog sigurnosnih razloga, pa se najčešće mijenja čitav sklop, što povećava troškove popravke. S druge strane, hidraulički sistemi omogućavaju lakšu nabavku pojedinačnih dijelova.

Generalno, važno je reagovati na bilo kakvu promjenu u funkciji upravljača i pravovremeno potražiti stručnu pomoć kako bi se spriječile moguće neispravnosti koje mogu smanjiti sigurnost u vožnji.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *