Intelektualci su odgovorni za raspad Jugoslavije, ratove u Sloveniji i Hrvatskoj, a naročito za katastrofu Bosne i zločine, uključujući i genocid. Međutim, intelektualci, naravno neki drugi, su također zaslužni za zaustavljanje zločina i rata u Bosni, pa čak i za sprečavanje mnogo crnjeg scenarija, kazao je danas na redovnoj sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99 sociolog i politolog prof. dr Džemal Sokolović kao jedan od uvodničar o temi Politička moć i anti/intelektualizam.
Istakao je da ohrabren posljednjom Rezolucijom Evropskog parlamenta, ali i nizom izjava istaknutih evropskih političara. Među intelektualcima još uvijek ima previše onih koji ne odustaju od anahronog termina ‘konstitutivnost naroda’, kao i još problematičnijeg izraza ‘legitimni predstavnici naroda’, protivnog evropskim vrijednostima.
Također je naglasio da je neprihvatljivo insistirati i na bilo kakvoj teritorijalizaciji BiH zasnovanoj na etničkom kriteriju.
– Svaki građanin ove zemlje mora biti suveren ove države, a to se postiže samo tako što će biti punopravan na svakom pedlju bosanske zemlje. Pravno rješenje već postoji, samo je potrebno implementirati odluke Suda u Strasbourgu, od Fincija do Pudarića – zaključio je Sokolović.
Profesor Fakulteta političkih nauka UNSA, Senadin Lavić kao drugi uvodničar današnje sesije je kazao da smo danas zarobljeni u društvo neznanja kojim dominiraju poluobrazovani manipulatori nesvjesni šta znači za jedno društveno-kulturno postojanje zajednica slobodnomislećih ljudi.
– Profesori su poniženi i obezvrijeđeni, njihovi pozivi su obesmišljeni, sistemi obrazovanja su dati u ruke diletantima i lošim đacima koji mrze obrazovanje. Umjesto da se bave naučno-istraživačkim radom, dakle, pisanjem knjiga i vođenjem istraživanja profesori popunjavaju tabele o prisutnosti nastavi, broju studenata, procentu prolaznosti i prosječnoj ocjeni, dok se birokratija množi i upravlja univerzitetima – kazao je Lavić.
Profesor Mašinskog fakultet univerziteta u Sarajevu Hazim Bašić je istako da je antiintelektualizam u BiH institucionaliziran.
– Primjeri stvaranja etničkih akademija nauka kao i raznih intelektualnih udruženja s etničkim odrednicama idu u prilog antiintelektualizmu – rekao je Bašić.
Dodao je da antiintelektualizam u BiH svugdje, što odgovara trenutnom društvenom, socijalnom, političkom, obrazovnom i svakom drugom stanju društva.
U širem kontekstu, antiintelektualizam i antihumanizam je i držanje BiH kao države zarobljene 25 godina u svojevrsnom statusu quo, pored obaveza o izgradnji demokratske države, a koje su utvrđene, potpisane i preuzete u okviru mirovnog sporazuma, saopćeno je.