Istraživanje objavljeno u medicinskom časopisu BMJ prvo je koje identificira krompir kao ključni izvor hipertenzije ili visokog krvnog pritiska.
– Pronašli smo nezavisne prospektivne povezanosti većeg unosa pečenog, kuhanog ili pire krompira i prženih krompirića s povećanim rizikom od hipertenzije – rekli su američki istraživači iz Bostona.
Dodali su da su žene posebno ugrožene, iako je istraživanje pokazalo da su od hipertenzije oboljela oba spola. Njihovo istraživanje predstavlja izazov trenutnim prehrambenim savjetima prema kojima se preporučuju škrobni ugljikohidrati poput krompira, tjestenine, riže ili hljeba.
Svoja su otkrića temeljili na ispitivanju više od 187.000 muškaraca i žena u tri velike studije u SAD-u. Uspoređivali su zdravlje onih koji su jeli krompir četiri ili više puta sedmično s onima koji su to činili samo jednom mjesečno. Prva grupa imala je veći rizik od hipertenzije u sve tri studije.
Zanimljivo je da nisu pronašli nikakvu povezanost između jedenja čipsa i povećanog rizika od visokog krvnog pritiska. Međutim, naučnici nisu mjerili unos soli kod ljudi, što bi moglo utjecati na njihove nalaze. No rekli su da je krompir problematičan jer ima visoko glikemijsko opterećenje, posebno kuhani.
Mnogi se ne slažu s nalazima. Nutricionistica iz British Nutrition Foundation rekla je da su otkrića ostavila mnoga pitanja bez odgovora.
– Ima li poveznice sa sastojcima (kao što su mast i so) koji se dodaju krompiru, a ne sa samim krompirom? Kao takvi, rezultati ne bi trebali promijeniti trenutne nutricionističke savjete prema kojima krompir daje koristan doprinos unosu hranjivih tvari poput vlakana i vitamina C – dodala je. (tl)