Kraj godine tradicionalno označava period kada lokalne vlasti u Bosni i Hercegovini počinju s planiranjem budžeta za narednu godinu. Ove godine, taj proces će se odvijati nešto sporije jer se još čeka službena potvrda mandata novoizabranih načelnika, gradonačelnika i vijeća, što može usporiti donošenje konačnih finansijskih planova.
Iako inflacija i rast cijena ne zaobilaze ni javni sektor, to ujedno znači i povećanje budžeta jedinica lokalne samouprave. Prihodi općina i gradova u BiH dolaze iz različitih izvora, uključujući poreze, podršku viših nivoa vlasti i projektna sredstva koja se osiguravaju kroz domaće i međunarodne fondove.
U analizi budžeta većih gradskih zajednica u BiH za 2024. godinu, podaci pokazuju iznenađujući poredak. Suprotno uvriježenom mišljenju da je Sarajevo, kao glavni grad BiH, nosilac najvećeg budžeta, ta titula pripada Brčko distriktu. Brčko raspolaže budžetom od čak 399,4 miliona KM. Kao distrikt sa posebnim statusom, Brčko ima šire nadležnosti od ostalih gradova u BiH, dok u entitetu Federacija BiH, značajan dio ovih nadležnosti pokrivaju kantoni.
U samom Sarajevu, Grad Sarajevo je za 2024. godinu predvidio budžet od 20,6 miliona KM. Međutim, ovaj iznos ne uključuje četiri sarajevske općine koje, objedinjeno, čine budžet glavnog grada. Najveći budžet među njima ima Općina Centar sa 75,8 miliona KM, zatim slijede Novi Grad s 65,8 miliona KM, Novo Sarajevo s 45,2 miliona i Stari Grad sa 35,5 miliona KM. Zbirno, glavni grad BiH ima budžet od 242,9 miliona KM.
U Banjaluci, drugom najvećem gradu u BiH, budžet za ovu godinu iznosi 214,5 miliona KM, što ga čini jednim od najznačajnijih u zemlji. Tuzla, kao treći grad po broju stanovnika, ima budžet od 98,1 milion KM, nakon rebalansa provedenog tokom godine.
Mostar, najveći grad Hercegovine, raspolaže budžetom od 140 miliona KM za 2024. godinu. U Zenici, planirani budžet iznosi 112,9 miliona KM, dok je Bijeljina imala na raspolaganju 74,1 milion KM.
Od ostalih gradova, Prijedor je za 2024. imao budžet od 71,6 miliona KM, dok je Bihać raspolagao sa 54,7 miliona KM. Budžet Doboja nakon rebalansa iznosio je 85,9 miliona KM, dok su Živinice upravljale budžetom od 46,6 miliona KM.
Poredak ovih budžeta pokazuje širok raspon sredstava s kojima lokalne zajednice u BiH raspolažu, pri čemu brojni faktori, od nadležnosti do podrške viših nivoa vlasti, značajno utiču na ukupne finansijske resurse dostupne svakom gradu ili općini.
Izvor: tuzlainfo.ba