(Tako kažu stručnjaci – Foto: Pexels.com)
Mnogi roditelji misle da će velik broj igračaka donijeti djetetu više sreće i zabave, no stručnjaci upozoravaju na suprotno – manje igračaka može značajno poboljšati kvalitetu igre i razvoj djece.
Naime, istraživanja su pokazala da djeca s manjim brojem igračaka dulje zadržavaju pažnju i više se uključuju u igru. Kada imaju samo nekoliko igračaka, djeca postaju kreativnija i posvećenija, jer su prisiljena istražiti sve mogućnosti koje im te igračke nude. Ovakav pristup potiče dublji fokus i razvoj maštovitih scenarija.
Pretrpane sobe s igračkama, s druge strane, mogu izazvati suprotan efekt – previše izbora često djecu preoptereti i ometa njihovu igru, smanjujući kvalitetu njihove angažiranosti i istraživačkog duha. Djeca s manje igračaka, prema riječima stručnjaka, stvaraju bolji odnos s pojedinačnim predmetima, razvijajući sposobnost koncentracije i produbljujući svoju maštovitost.
Savjet stručnjaka je jednostavan: odaberite nekoliko omiljenih igračaka koje će uvijek biti dostupne, dok ostatak možete povremeno izmjenjivati ili pokloniti. Na taj način djeca dobivaju uredan i organiziran prostor, a igračke zadržavaju svoj privlačni efekt.
Ako primijetite da neka igračka gubi zanimljivost, lako je zamijenite drugom – tako ćete s malo truda zadržati dječji interes i pomoći njihovom razvoju. Manje igračaka znači više prostora za kreativnu igru i bolji fokus, a to je ono što djeca zaista trebaju.