U predvečerje Lokalnih izbora 2024. godine razgovarali smo s inž. Dervišom ČIČKOM, kandidatom Stranke za BiH Tuzla za gradonačelnika trećeg grada po veličini u Bosni i Hercegovini.
U predizbornoj kampanji ponudio je, po mnogima, najbolji i najkonkretniji program rada, a neke ankete nezavisnih nevladinih organizacija daju mu dobre šanse da postane novi ‘prvi među jednakima’ u Gradu Tuzli. Sve će se znati 6. oktobra ove godine, kada su zakazani Lokalni izbori 2024.
o Kako je došlo do Vaše kandidature za gradonačelnika Tuzle?
– Ideja je da se kroz političku kampanju javno, otvoreno i argumentirano učini sve što je smisleno da se tuzlanska društveno-politička zajednica napokon probudi iz višegodišnjeg sna “uspavane ljepotice”, ušuškane na krevetu samozadovoljstva stare slave i nečinjenja. Idolatrijska mitomanija građenja staljinovskog provincijaliziranog kulta ličnosti od lokalnih moćnika i njihove mesijanske nedodirljivosti, pretvorena je razvojno-ekonomski slom. A politika je završila u kaljuzi bezizlaza, korupcije i nepotizma. Evidentno, dramatično, ekonomsko-razvojno zaostajanje Tuzle, sa svim socijalnim devastirajućim posljedicama više se ne mogu prekriti samo ispraznošću pseudoideološkom koprenom “multi-kulti mjesta najboljeg življenja”. Siromaštvo, ogromnost sistemskog korupcionaštva, politička trgovina i otvoreni masivni nepotizam su daleko iznad podnošljive granice.
(Ko god kaže da ne može bolje, taj nije u pravu. Tuzla ne smije zaostajati za drugim centrima – Foto: SB)
o Nesvakidašnje je to što ste nestranački kandidat stranke koja, po mnogima, mnogo i vrlo ozbiljno radi i ima u svojim redovima dosta kvalitetnih ljudi?
– Nestranačke kandidature su sasvim običan dio demokratskog političkog miljea, ukoliko se uspostavi međusobno povjerenje i definira zajednički politički interes. Upravo se o tome radi u mojoj korelaciji sa Strankom za BiH, posebno što su lokalne politike uniformne, jednostavno prepoznatljive i uglavnom deidelogizirane, ukoliko ne postoje namjere zloupotrebe.
NEOPROSTIVI ‘GRIJEH STRUKTURA’
o Obznanili ste vrlo obiman program rada, koji je u javnosti pozitivno primljen, mada ima i mišljenja da je teško ostvariv. Šta imate reći povodom toga?
– Radi se o listi od 31 stavke onog što je neophodno odmah razriješiti ili početi razrješavati na adekvatan i efikasan način, uz prethodno objektivno definiranje stvarnog stanja vrste i obima problema. Dakle, bez bilo kakvog uljepšavanja ili obzirnosti spram svih onih koji su takvo stanje aktivno proizveli ili pasivno bili nijemi svjedoci događanja. Sve ono što je u navedenom listingu navedeno kao pitanje nedopustivog kašnjenja u srednjeročnim kapitalnim investicijama i odgovarajućem održavanju i moderniziranju, može se slobodno podvesti pod neoprostivi “grijeh struktura” lokalne korumpirane politokracije. Dakako da je zajednički sve moguće realizovati.
(Želim da iznesem svoje mišljenje, ali i da čujem njihovo – Derviš Čičko i direktorica Centralnog grijanja, Nermina Babajić – Foto: SBiH)
o Koje su najvažnije stvari koje smatrate obavezom Gradonačelnika, bez obzira ko bio na toj dužnosti?
– Uz kontinuirano hiperaktivno bavljenje ekonomsko-razvojnom temom, neophodno je odmah početi ozbiljno tehničko-tehnološko “saniranje” stanja u dva ključna javna komunalna preduzeća – Vodovodu i kanalizaciji i Centralnom grijanju. Dovedeni su gotovo do ruba generalne pouzdanosti, zbog njihovog neadekvatnog investicijskog održavanja i moderniziranja od strane Gradske uprave. Jasno je da se bez racionalne tehnološko-organizacijske pouzdanosti ova dva ključna komunalna sistema, može govoriti o tome da su restrikcije vode stvarnost i budućnost, a da “Grijanje” nema kapacitete da opsluži sve priključene potrošače.
OVO JE TEK VRH ‘LEDENOG BRIJEGA’ PROBLEMA
o Akcentirali ste i neke probleme koji jesu veliki, ali nisu u žiži svakodnevnog zanimanja građana?
– Tu je svakako i ozbiljno bavljenje i problemom otpadnih voda, ali i novo lociranje Gradskog groblja, uz odustajanje od morbidne ideje sahranjivanja Tuzlaka u otpadni građevinski iskop na šljakištu Drežnik TE “Tuzla”. Dalje, smatram da je nužno i postupno svrhovito i radikalno reorganiziranje administracije Gradske uprave i javnih preduzeća i ustanova kao “uslov bez kojeg se ne može”. Ovo je tek vrh ‘ledenog brijega’ tema kojima se kao gradonačelnik namjeravam baviti, uz sasvim očekivanu i bezrezervnu podršku Gradskog vijeća. Neophodno je odmah ući u ubrzani proces potpuno fer legalizacije ogromnog broja građevinskih objekata u Gradu.
(Ne zanima nas politiziranje, nego rješavanje problema u Gradu – Derviš Čičko s članovima Stranke za BiH nakon prihvaćene kandidature za gradonačelnika Tuzle – Foto: GS SBiH Tuzla)
o Već ste jednom bili kandidat za Gradonačelnika, prije dvije godine, ali ste tada bili nezavisni kandidat i sami ste finansirali kampanju. Sada je iza Derviša Čička stranka. Šta je novost u odnosu na prethodnu kandidaturu?
– Prethodno iskustvo je vrlo dragocjeno, ali to je prekomjeran organizacijski i svaki drugi napor, tako da je zajednički nastup neuporedivo lakši i jednostavniji. I omogućava suštinsko bavljenje kampanjom.
SASTAV GIK-a IZAZIVA SUMNJE U POŠTENE IZBORE
o Prvi put će glasanje biti uz upotrebu skenera. Hoće li to osigurati poštenije izbore?
– Radi se o simboličkom, palijativnom potezu, koji neće praktično ničim uticati na to da izbori budu pošteni i transparentni, što nisu bili ni do sada. To jedino ima smisla logikom “ili sve, ili ništa”. Masivno, i presudno po konačne rezultate, namještanje izbornih rezultata u Tuzli je neoboriva činjenica i “svršen čin” već godinama. To više niko ni ne pokušava ozbiljno negirati. Uostalom, ponajviše takve opravdane sumnje ilustrira personalni sastav Gradske izborne komisije, sa najmanje pet osoba uposlenika i direktno povezanih lica Gradske uprave, na čijem je čelu šefica kabineta aktuelnog Gradonačelnika, a i prethodnog. Doduše, nije tako jedino ako im se vjeruje na “časnu pionirsku riječ” da je sve kako treba i “po zakonu.
o Koliko su Lokalni izbori 2024. važni u odnosu na prethodne?
– Tuzla jeste de facto pred sudbonosnim izborima, koji su po svom praktičnom političkom značaju gotovo ravni onima u predvečerje rata, pošto se i sada rješavaju mirnodopska, ali i fundamentalna i egzistencijalna razvojna pitanja. (TL)
Mozemo li znati koje su to “neke ankete nezavisnih nevladinih organizacija”?
Mozemo li znati kako se to namjestaju izborni rezultati? Sto to ne prijavis CIK-u?