Gruzija ostvarila historijski uspjeh: Prvi bod na Evropskim prvenstvima protiv Češke

Odigrana je prva utakmica drugog kola u grupi F na EURO-u. Gruzija i Češka remizirale su rezultatom 1:1.
Euro 2024, tri utakmice
(Sjajna utakmica i na kraju podjela bodova – Foto: UEFA, ilustracija)

Prvo poluvrijeme bilo je dinamično. Već u trećoj minuti, Giorgi Mamardashvili je zaustavio udarce Adama Hlozeka i Patricka Schicka. Zuriko Davitashvili je u desetoj minuti pao u kaznenom prostoru Češke, ali nije dosuđen penal.

U 23. minuti, Adam Hlozek je postigao gol, ali je nakon VAR provjere poništen zbog igranja rukom. Četiri minute kasnije, Vaclav Cerny je imao veliku šansu, ali je Mamardashvili briljantno odbranio.

U nadoknadi prvog poluvremena penal za Gruziju nakon igranja rukom jednog češkog igrača. Georges Mikautadze je bio siguran sa bijele tačke, donijevši prednost Gruziji. Mamardashvili je ubrzo zatim ponovo spasio svoju ekipu od izjednačenja.

U drugom poluvremenu, Anzor Mekvabishvili je u 57. minuti propustio priliku da udvostruči prednost Gruzije, a samo dvije minute kasnije, Ondrej Lingr je pogodio stativu, a Patrick Schick je odbijenu loptu prsima poslao u mrežu za izjednačenje.

Do kraja utakmice, Češka je vršila pritisak, ali Gruzija je uspjela izdržati sve nalete. U posljednjim sekundama, Gruzija je imala kontranapad tri na jedan, ali nije uspjela postići gol.