Gruzija ostvarila historijski rezultat, Turska nakon teške muke ide dalje

Protekle večeri su odigrane ključne utakmice grupe F na Evropskom prvenstvu 2024, gdje su Gruzija i Turska ostvarile važne pobjede koje su ih odvele u osminu finala turnira.
Euro 2024, tri utakmice
(Gruzija ispisala historiju – Foto: UEFA, ilustracija)

Gruzija šokirala Portugal sa 2:0

Gruzija je napravila senzaciju u grupnoj fazi Euro 2024, pobijedivši Portugal rezultatom 2:0 i osiguravši svoj plasman u osminu finala. Već u ranoj fazi utakmice, Gruzijci su poveli nakon brze kontre, kada je Kvaratskhelia sjajno zatresao mrežu Portugalaca.

Portugal je pokušavao izjednačiti rezultat, imao je nekoliko prilika, ali im je nedostajala odlučnost i energija za preokret. U sredini drugog poluvremena, Gruzijci su definitivno riješili pitanje pobjednika nakon što im je dosuđen penal nakon asistencije iz VAR sobe.

Mikautadze je preuzeo odgovornost i bez problema realizovao penal, postigavši svoj treći gol na turniru, čime je postao najbolji strijelac do sada.

Turska bolja od Češke u dramatičnoj završnici

U drugom meču grupe F, Turska je pobijedila Češku rezultatom 2:1 u utakmici koja je donijela uzbuđenje do posljednjih trenutaka.

Svi golovi su viđeni u drugom poluvremenu: Calhanoglu je doveo Turke u vodstvo, Soucek je izjednačio rezultat za Češku, a pobjednički gol postigao je Tosun duboko u sudijskoj nadoknadi.

Turska je veći dio drugog poluvremena igrala s igračem više nakon isključenja Baraka, ali je ipak morala uložiti veliki napor kako bi osigurala plasman u osminu finala.