Evo sa kojim namirnicama možete “očistiti” organizam kada pretjerate sa nezdravom hranom

cajevi od zove djumbira i divlje ruze prava su rapsodija ukusa a pri tome i mnogo zdravi

(Par savjeta šta uraditi poslije nezadrave hrane – Foto: Ilustracija)

Ako ste se našli u situaciji da ste bili gladni, a zatim zbog nedostatka uravnoteženih obroka posegnuli za kaloričnom, nutritivno siromašnom hranom, nema razloga za brigu. Jedan dan prejedanja nije toliko štetan, a određenim namirnicama možete pomoći vašem organizmu da lakše probavi hranu.

Dan prejedanja može vas učiniti nadutim i tromim, a neki će osjećati i krivnju zbog prekomjernog unosa šećera i ugljikohidrata. Međutim, istraživanje sa UCLA pokazalo je da hrana bogata dokozaheksaenskom kiselinom (DHA), omega-3 masnom kiselinom, može ublažiti neke od posljedica prejedanja.

Losos

Masna riba poput divljeg lososa, sardina i skuše sadrži više od deset puta više DHA nego drugi izvori poput orašastih plodova, špinata i cjelovitih žitarica. DHA štiti mozak od upalnih oštećenja, poboljšava učenje i pamćenje te liječi moždano tkivo oštećeno fruktozom. Losos je također izvrstan izvor selena i vitamina D.

Chia i lanene sjemenke

Ako se osjećate loše nakon prejedanja, chia i lanene sjemenke su odličan izbor. Sadrže mnogo omega-3 masnih kiselina u samo dvije kašike, a uz to su bogate vlaknima koja pomažu hraniti crijevne bakterije i potiču mršavljenje. Osim toga, ta vlakna također pomažu izbaciti toksine koje ste konzumirali.

Orasi

Samo četvrtina šolje oraha nudi više od 133 posto preporučenog dnevnog unosa omega-3 masnih kiselina. Studija sa Yalea iz 2015. godine sugerira da njihova konzumacija može dovesti do općenito zdravije ishrane. Istraživači su otkrili da dodavanje 60 grama oraha u dnevnu ishranu tijekom šest mjeseci smanjuje unos nezdravih grickalica.

Sok od aloe vere

Sok od aloe vere je ukusan način za čišćenje organizma nakon prejedanja. Nutricionistica Nikki Ostrower navodi da je ovo prva stvar koju preporučuje svojim klijentima nakon pretjerivanja s konzumacijom alkohola. Ovaj sok je bogat vitaminima, mineralima i aminokiselinama.

U The British Journal of General Practice navedeno je da aloe vera može smanjiti crijevnu upalu i pomoći u popravljanju oštećenja u crijevima. Također, može povećati broj zdravih bakterija u crijevima koje pomažu u probavi.

Temeljac

Temeljac od kostiju također pomaže nakon dana prejedanja. Nutricionistica Ostower navodi da supe od kuhanih kostiju lako se probavljaju, nadoknađuju izgubljene minerale i hranjive tvari te jačaju crijeva. Supa omogućuje tijelu apsorpciju kalcija, magnezija, fosfora i minerala u tragovima.

Također, osigurava glukozamin, koji ublažava bol te glicin, glutamin i prolin, koji nude niz dobrobiti. Djeluje na jačanje imunološkog sustava, sprječava upale, popravlja sluznicu crijeva i regulira šećer u krvi.

Čaj od maslačka

Korijen maslačka od kojeg se pravi ovaj čaj prepun je vitamina A, C i D. Sadrži i cink, željezo, magnezij i kalij. Osim toga, ima više beta-karotena po porciji nego mrkva. Za razliku od lišća maslačka, čaj nije gorak, a također ublažava nadutost.

Fermentirani napici i povrće

Ako ste pretjerali sa šećerom, u svoju ishranu uvrstite probiotik. Na taj način ćete pojačati hlorovodičnu kiselinu koja će pomoći vašoj probavi, a dobre crijevne bakterije pomoći će apsorbirati i razgraditi šećer koji ste unijeli.

Fermentirano povrće poput kiselog kupusa, kimchija ili kiselih krastavaca obnavlja hranjive tvari osiguravajući dozu vitamina C, svih vitamina B skupine i bogatu porciju aminokiselina, osobito lizina i metionina. (nn)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *