Euro2024: Španija je prvi finalista nakon preokreta protiv Francuza!

Francuzi su poveli, ali su Španci već u 25. minuti vodili 2:1 i zasluženo su izborili finale Eura 2024 u Njemačkoj
(Yamal i Olmo preokrenuli su rezultat protiv Francuza i odveli Crvenu furiju u finale – Foto: X)

Španci su od samog početka nametnuli svoj ritam i krenuli prilično ofanzivno, a sve to im se moglo isplatiti već u petoj minuti kada je Yamal odlično centrirao, a Fabian Ruiz iz izgledne situacije šutirao pored gola. Kako to obično biva, neiskorištena šansa je vrlo brzo kažnjena. Randal Kolo Muani u devetom minutu dovodi Francusku u vodstvo, asistenciju je upisao Kylian Mbappe.

Nedugo nakon gola viđena je i prva javna opomena, žuti karton dobio je Jesus Navas koji je večeras sa 38 godina i 231 dan postao najstariji igrač ikada koji je zaigrao u polufinalu nekog velikog međunarodnog turnira.

Mogli su Francuzi i do uvećanja prednosti, Mbappe se izborio za udarac, ali je Nacho izblokirao.

Ekspresan povratak reprezentativaca Španije, mladi fudbalski genije, Lamine Yamal je nakon tri asistencije u 21. minuti stigao do svog prvog gola na ovogodišnjem prvenstvu Evrope. Yamal je postignutim golom ušao u historiju evropskih i svjetskih prvenstava kao najmlađi strijelac ikad.

Samo četiri minute nakon Yamalove majstorije, novi gol i to novi autogol u Njemačkoj, jedanaesti na ovogodišnjoj kontinentalnoj smotri. Dani Olmo se sjajno snašao, šutirao, a loptu je u vlastitu mrežu skrenuo Kounde.

Do kraja poluvremena Francuska je pokušavala doći do izjednačenja, ali su se Španci dobro branili i tražili svoju šansu iz kontri i polukontri, no nove promjene rezultata nije bilo ni nakon dvije minute sudijske nadoknade.

Uvodnih deset minuta nastavka donijelo je odličnu i otvorenu igru na obje strane, ali bez ozbiljnijih prilika, najviše se ističe prilika za Tchouamenija koji je odlično skočio i šutirao glavom nakon kornera, ali je Unai Simon bio odlično postavljen. Najstariji igrač ikada koji je zaigrao u polufinalima velikih turnira, Jesus Navas, je zbog povrede morao napustiti teren u 58. minuti, zamijenio ga je Vivian.

Nastavljali su Francuzi sa pokušajima da ugroze gol Simona, ali nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti. Španci su se odlično branili, a uspijevali su i zaprijetiti na deset minuta do kraja regularnog dijela susreta. U 85. minuti sjajnu priliku imao je Kylian Mbappe, ali je njegov udarac bio previše snažan i otišao je visoko preko gola.

Španci su bez potreškoća održavali rezultatsku prednost i zasluženo su izborili finale gdje čekaju sutrašnjeg pobjednika mečau Dortmundu Nizozemska – Engleska (21:00).

Finale EURO 2024 na programu je 14. jula na Olimpijskom stadionu u Berlinu. (Sc, Tl – Foto: X)